Аджерпрес: Румъния участва във Венецианското биенале за архитектура с проекта „СЕГА – ТУК – ТАМ“

Румъния участва в 18-ото издание на Международното биенале на архитектурата във Венеция с проекта „СЕГА – ТУК – ТАМ“ (ACUM - AICI – ACOLO), като той ще бъде изложен както в румънския национален павилион в Джардини ди Кастело, така и в Новата галерия на Румънския институт за култура и хуманни изследвания във Венеция с подкрепата на Румънския културен институт (РКИ) и Министерството на културата, предаде за БТА румънската агенция Аджерпрес, позовавайки се на съобщение на РКИ.
„Румънският културен институт обръща особено внимание на участието на Румъния в това известно събитие, още повече че тази година празнуваме 85-ата годишнина от официалното откриване на румънския павилион в пространството на биеналето, Джардини дела Бианале. Тогава, през 1938 г., по случай 21-то издание на Венецианското биенале на изкуствата, организатор и куратор на първата румънска изложба беше не друг, а Николае Йорга, който лично се погрижи за прехвърлянето на земята на румънската държава и за изграждането на румънския павилион. За нас е чест фактът, че новата галерия на нашето представителство във Венеция е домакин на компонент от печелившия проект, инсталацията „Моментална Градина“ (Instant Garden), която РКИ също подкрепя финансово", каза президентът на РКИ Ливиу Жикман, цитиран в прессъобщението.
Проектът „СЕГА – ТУК – ТАМ“, с който Румъния се представя на тазгодишното биенале, беше избран чрез национален конкурс, организиран от РКИ, Министерството на външните работи, Министерството на културата и Съюза на румънските архитекти. 
Сред партньорите на проекта са Националният технически музей в Букурещ и Банката за растителни генетични ресурси в Сучава.
„Проектът „Сега – тук – там“ представлява покана за изследване на възможно бъдеще, където иновациите и интердисциплинарното сътрудничество играят ключова роля в намирането на решения на световните проблеми, пред които е изправено човечеството. Искахме да създадем пространство, където посетителите да могат да взаимодействат с идеи и иновации в областта на архитектурата и извън нея и да мислим за това как можем да изградим по-зелено, по-устойчиво и справедливо бъдеще за всички. Тази изложба ни призовава да бъдем активни в трансформирането на бъдещето и да се включим в промяната на манталитета, необходим, за да направим този преход. Заедно можем да създадем бъдеще, в което всичко има значение, всичко е свързано и всичко се приобщава“, каза архитектът и куратор д-р Емил Иванеску, според прессъобщението.
Румънският павилион на Венецианското международно биенале на архитектурата, което ще се проведе между 20 май и 26 ноември, ще бъде генератор на идеи, извеждайки на преден план творческото пътуване на иновации или изобретения, родени в резултат на интердисциплинарно сътрудничество, превръщайки се в пространство предназначено да генерира диалог, въпроси и отговори, превърнати в идеи за приобщаващо и устойчиво бъдеще за обществото и околната среда. Представените идеи и обекти ще бъдат част от диалога за бъдещето, казват от РКИ.Посетителите ще могат интерактивно да проучат четири изследователски области: румънски технически иновации и изобретения, паралелни педагогики, Моментална градина/Генетична банка за семена и инсталацията „Мислене за съвместно бъдеще“ като активатор на идеи, всички представящи модела на образование чрез изследвания, иновации и социално активиране, търсене на нови решения за бъдеще, съсредоточено върху хората и контекста.
(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)