От представени данни стана ясно, че Оперативна програма "Региони в растеж" (ОПРР) е с най-голям финансов принос по отношение на реализиране на кохезионната политика на територията на общината, в чийто рамки попада и изпълнението на инвестиционната ѝ програма в размер на 18,5 млн. лв. безвъзмездна финансова помощ.
В рамките на ОПРР община Кюстендил е успяла да реализира проекти, чрез които е извършила дейности по осем образователни институции - пет детски градини и три учебни заведения. Повишен е и туристически потенциал с развит маркетинг на устойчиви, разнообразни и специфични за региона туристически продукти. По програмата е извършен ремонт на сградата на Общинския театър, благоустроени са над 60 000 кв. м. незастроени зелени площи, паркови зони и др.
По отношение на приоритета за въвеждане на мерки за енергийна ефективност, Рангелова заяви, че през предходния програмен период община Кюстендил е изпълнила три проектни предложения, попадащи в обхвата на инвестиционната й програма. Сред тях са мерки за въвеждането на енергийна ефективност в сградите на Областната дирекция на МВР и общината. Администрацията е кандидатствала и с проектно предложение на стойност 2 500 000 лв. за въвеждане на енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради. По него в пет жилищни сгради са въведени и приложени такива мерки.
Със средства по ОПРР е изграден център за работа с деца на улицата, както и три центъра за грижа за лица с умствена изостаналост, и Дневен център за подкрепа на лица с различни форми на деменция и техните семейства. Изградени и оборудвани са и две защитени жилища за лица с психични разстройства.
По отношение на реализираните дейности по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" община Кюстендил е привлякла средства за разкриване на социална услуга от резидентен тип – Център за настаняване за лица с умствена изостаналост. Започнало е също предоставянето на услугата "Личен асистент". Обезпечена е и дейността на Център за услуги за ранно детско развитие. В рамките на програмата е създаден и Център за почасово предоставяне на услуги за социално включване в общността или домашна среда. Друга услуга, разкрита със средства от ЕС по тази оперативна програма, е Център за активно включване. Разкрит е и Център за патронажна грижа, който и към момента продължава да съществува с нов проект на стойност 1 700 000 лв. Общо усвоените средства по ОПРЧР в община Кюстендил е 9 253 216,20 лв., а собственият принос е 2887,32 лв.
Усвоените средства по Оперативна програма "Храни или основно материално подпомагане" през периода 2014 – 2020 г. в община Кюстендил са в размер на 1 312 155,49 лв. Ежедневно в рамките на този проект 300 души получават топъл обяд.
По Оперативна програма "Околна среда" община Кюстендил е осъществила две проектни предложения в програмния период до 2020 г. Едното от тях е първият етап от проекта за реконструкция и разширение на канализационната и водопроводната мрежа в агломерация Кюстендил, включително в селата Жиленци, Лозно и Слокощица. Вторият проект, който общината е договорила през 2019 г. и към момента е финализиран, включва изграждане на екологична инфраструктура за РСУО "Рила Еко" с компостираща и сепарираща инсталации. Общата му стойност е 11 526 214,39 лв., от които собственият принос на община Кюстендил е 3 779 878,48 лв.
През предходния период по Оперативна програма "Околна среда" община Кюстендил е усвоила общо 14 950 844,79 лв., като собственият й принос възлиза на 3 779 878,41 лв. Пет проекта са изпълнени и по програма Оперативна програма "Добро управление". В рамките на тях са проведени компютърни и специализирани обучения за над 60 общински служители, като заедно с това е повишена професионална им компетентност и квалификация, добави Рангелова.