Маринова посочи, че и по новата програма „Околна среда“ продължават инвестициите във ВиК-инфраструктурата, а приоритет се дава на агломерациите с над 10 хиляди жители. Допустимите мерки са изграждане на канализационни мрежи и съоръжения, пречистване на отпадъчните води и инфраструктурни мерки за пречистване на питейните води и водоснабдяване. Целта е постигане на съответствие на национално ниво с двете директиви за пречистването на отпадъчните градски води и за качеството на питейните води.
През третото тримесечие е планирано обявяването на две процедури за набиране на проектни предложения - за консолидирани райони с регионални пред инвестиционни проучвания, разработени по оперативна програма „Околна среда“ , а втората - за проекти, чието изпълнение е започнало в предишен период. Осигурено е финансиране за регионални пред инвестиционни проучвания за през 2014-2020, каза Маринова. Тя допълни, че е осигурено финансиране и за регионални проучвания за инвестиции, извършване на оценки, набиране на данни за управление на речните басейни, мониторинг и оценка за качеството на водите за питейно и битово водоснабдяване.
Целевите групи са ВиК дружества, Столичната община, Министерството на регионалното развитие, структури на МОСВ и на Министерството на здравеопазването.
По приоритет „отпадъци“ интервенциите са насочени към третиране на отпадъците, като основните мерки са обърнати към общините, които са основен бенефициент. Интервенциите са свързани с изграждане и надграждане на общински и регионални системи за разделно събиране и рециклиране на биоразградими отпадъци. Предстои мярката да бъде обявена през второто тримесечие на тази година.
С цел подпомагане на общините при въвеждането на таксата за битови отпадъци е предвидено директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на НСОРБ. Близо 145 милиона лева са предвидени за всички общини за изграждане на общински центрове и системи за разделно събиране на отпадъци от бита. На територията на тези центрове може да бъде включена възможност за събиране и рециклиране на строителни отпадъци от бита, посочи още Маринова. В обхвата на мярката не попадат отпадъци, събирани със средства от продуктови такси и лицензионни възнаграждения, батерии, електронно и електрическо оборудване.
Следващата група от мерки е отново към общините за изпълнение на техническа рекултивации за запълнени депа и клетки на регионални депа за отпадъци. Средствата ще се предоставят за техническа рекултивация, а биологичната трябва да бъде осигурена от общините, със собствени средства.
Финансовите инструменти предвиждат предоставянето на заеми на предприятия, извършващи дейности по рециклиране на сортирани отпадъци и за покриване на разходите за собствено участие на бенефициентите. Мярката за организиране на разяснителни и информационни кампании пък предвижда повишаване на осведомеността на населението в съответните райони.
По приоритет „Биологично разнообразие“ най-важната цел е да осигурят консервационни мерки за постигане на по-добър природозащитен статус на видове и местообитания, които са предмет на опазване по мрежата НАТУРА 2000. Предвидени са мерки и извън тази мрежа. По развитието на мрежата НАТУРА е предвидено разработване на планове за управление за защитените територии, провеждане на кампании за обществена осведоменост.
С цел подобряването на природозащитното състояние са предвидени няколко процедури – за премахване на нетипична растителност и инвазивни чужди видове и регулиране на достъпа на животни до влажни зони и ограничаване на пашата. Втората група включва работа с заинтересованите страни в рамките на противодействието срещу бракониерството, трафика и незаконната търговия с екземпляри, създаване на нови зелени площи.
Предвидена е и подкрепа за осигуряване на условия за опазване на застрашени видове извън естествената им среда - подкрепа за зоопаркове, приоритетно за опазване на местни видове чрез надграждане и модернизиране на съоръженията и осигуряване на оборудване, включително за подпомагане изпълнението на програми за реинтродукция на застрашени и защитени видове
Приоритет „Риск и изменение на климата“ включва мерки, насочени към повишаване готовността на населението за адекватна реакция и подобряване устойчивостта чрез осигуряване на наземен капацитет за борба с горските пожари, а в нея бенефициент е Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН). Ще бъдат изградени или оптимизирани съществуващи системи за предупреждение - предвижда се разширяване на системата за ранно предупреждение и оповестяване на населението на областно ниво, както и завършване на националната система за управление на водите в реално време, като за целта са заложени 20 милиона лева.
Работата по програмата включва и подкрепа за изработване на планове за управление на речните басейни за периода след 2028 година. Отново ще бъдат взети мерки и по отношение на анализа на риска, мониторинг и прилагане на мерки за превенция и защита при неблагоприятни геодинамични процеси по републиканската пътна мрежа с бенефициент Агенция „Пътна инфраструктура“.
По отношение на наводненията, които остават едно от най-значимите природни бедствия на територията на България, приоритет ще бъде даван на изпълнението на екологосъобразни зелени мерки, включени в плановете за управление на риска от наводнения : създаване на управляеми полдери и малки буферни басейни в заливните тераси на реките; възстановяване на връзките с воден басейн или на естественото състояние на речното корито, на стари меандри, на наводняеми зони с цел увеличаване водозадържането; мерки за защита на речните брегове срещу ерозия с габиони и др. Мярката е насочена към общини и областни администрации.
За изготвяне на анализи на риска, мониторинг и прилагане на мерки за превенция и защита при неблагоприятни геодинамични процеси – свлачища, срутища, ерозии, са заложени 48,9 млн. лева.
По приоритет „Въздух“ бенефициент са общините с нарушено качество на въздуха, като основен приоритет са тези, които попадат в обхвата на наказателната процедура срещу България, за неспазване на нормите за фини прахови частици. Това са 21 общини.
През април бяха обявени две процедури, финансирани от Европейския фонд за регионално развитие и от Кохезионния фонд. Планира се подкрепа за подобряване на мониторинга на атмосферния въздух чрез модернизация на националната система за наблюдение на въздуха. Предвижда се и изпълнението на зелени мерки в градска среда, като фокусът е поставен върху инвестиции с растителни видове с най-висока степенна на ефективност по отношение пречистването на въздуха по естествен път - зелени стени, покриви, зони и други мерки .
Управляващият орган усилено работи по насоките за кандидатстване за предстоящите за обявяване на процедури и по разработването на критериите за оценка, посочи още Димитринка Маринова.
Интересна и полезна информация за политиките на сближаване на ЕС може да намерите в специалната страница на БТА "Европа в България: Общо бъдеще".