Началото ще бъде дадено в Археологическия музей с откриването на изложбата „Праисторически божества от Западния Понт“, в която са представени 134 праисторически божества от глина, камък и кост. Те са открити в 23 археологически обекта от Черноморието и областта. Изложбата е обща инициатива на Бургаския музей, съвместно с музеите в Балчик, Добрич, Варна, Провадия, музей „Старинен Несебър“, Поморие, Национален исторически музей, Основен културен институт „Музеен център“ – Созопол и музейната сбирка на Народно читалище „Атанас Манчев 1920 г.“ в град Каблешково.
След 73 години във фонда на Регионален исторически музей – Бургас, ще бъде изложен красив и добре запазен римски железен сгъваем стол, украсен от две апликации от медна сплав с формата на лъвска глава. За да бъде представен в целия му блясък, той е почистен и консервиран от музейния реставратор Силвия Борисова. Такива столове обикновено се откриват след разкопки на тракийски надгробни могили от римската епоха, от I–II в., допълват от музея.
Програмата ще продължи в Историческия музей на ул. „Лермонтов“ 31, където в 18:30 часа за първи път ще бъде показана царска икона на свети Димитър. Иконата, която е част от музейния фонд, е реставрирана с обществени дарения и за пръв път ще бъде представена пред широката публика.
Ще бъде експонирана и изложбата „Българите – светци“, изготвена от Регионален исторически музей – Бургас с финансовата подкрепа на Министерството на културата. Тя показва всички българи, които са канонизирани за светци от приемането на християнството от нашия народ до ХХ в.
Любителите на калиграфското изкуството ще могат да видят демонстрация на калиграфска интерпретация на текст пред „Стената на буквите“ в дворното пространство на историческата експозиция.
Посетителите на изцяло ремонтирания Етнографски музей ще могат да гледат от 19:00 ч. ревю на традиционни носии от бургаския край, а в Младежки културен център - Бургас ентусиасти от бургаския музей и от танцовия фолклорен ансамбъл "Никола Нинов" ще облекат и покажат 13 автентични носии. В двора на музея ще има и изпълнения на Детския фолклорен танцов ансамбъл с художествен ръководител Димитър Гинов, а в етнокухнята на музея ще бъде направена демонстрация на приготвяне на традиционна кулинарна рецепта – свински далаци по Жеравненски. Готвач ще бъде директорът на Регионален исторически музей - Бургас.
В Природонаучния музей посетителите ще могат да разгледат постоянната експозиция, представяща гео-историческото развитие и съвременното природно разнообразие на Югоизточна България. Там са разположени още колекциите със заглавия ”Магичният свят на камъка”, ”Флора и фауна на планината Странджа”, ”Птичи ресурси на бургаските влажни зони” и „Светът в зрънце пясък“.