Унгарският плакатист Петер Поч пристига в Бургас за откриването на своя изложба

Унгарският майстор на плаката Петер Поч ще гостува в Бургас с проекта "Лице в лице", като на 11 май представи изложба със свои творби в Национална художествена академия в морския град, съобщават от висшето учебно заведение.Визитата на Поч е по покана на Международно триенале на сценичния плакат - София, а плакатите му ще бъдат разположение във фоайето на филиала в сградата на Магазия от 1 до 31 май. 
Изложба на Петер Поч, но с негови социални плакати, ще бъде открита тази вечер и в Национална художествена академия (НХА) в София. Очаква се той ще се включи и в няколко отворени ателиета, презентации, срещи със студенти, ученици и колеги. На 13 май в програмата му е предвидено да бъде специален гост на Научно-приложна конференция „Психология и изкуство“, организирана от Катедра „Психология на изкуството, художествено образование и общоакадемични дисциплини“ към НХА.Успоредно с това унгарският плакатист дарява и колекция от 135 свои плаката, представящи творчеството му от последните десетилетия, на фонда на Международното триенале на сценичния плакат – София. Това го превръща и в най-щедрия негов дарител, допълват организаторите. Плакатите на Петер Поч се открояват с това, че отразяват неговата творческа, политическа и социална позиция на ангажиран художник. Чрез своето изкуство авторът коментира сериозно и задълбочено социалната и особено политическата ситуация в Унгария и Източна Европа. За него плакатът е огледало на реалността и катализатор за промяна. Творбите му, фокусирани върху значими социални проблеми, са честни до крайност и безкомпромисни в своите образи-присъди, допълват организаторите. Петер Поч е роден на 14 септември 1950 г. в Печ, Унгария. Дипломира се през 1971 г. като дизайнер на златни и сребърни изделия. От 1972 г. работи като графичен дизайнер, създавайки предимно културни и някои комерсиални плакати. След политическите промени, от 80-те години на XX век до днес, е автор на множество политически плакати.
Творбите му са представяни в най-авторитетните форуми за плакат по света (международни изложби, биеналета, триеналета) и са отличавани с престижни награди. През 1991 г. създава собствено ателие; през 1997 г. получава унгарската награда за изкуство „МихалиМункачи“, а през 2008 г. основава Унгарската асоциация за самотата на плаката.