Германският учен Матиас Фогт разказа пред представители на българския бизнес за възможностите, които дава капиталът на страстта

Капиталът на страстта е културна предпоставка за създаване на иновативно общество. Това отбеляза германският учен, историк и музиколог Матиас Теодор Фогт.
Фогт – основател и директор на Института за културни инфраструктури на Саксония, бе специален гост на галавечерта “Хоризонти 2023” на списание “Мениджър, която се състоя снощи в София. 
“Хоризонти 2023” е ежегодна визионерска галавечер организирана от сп. “Мениджър", в която се срещат светли умове на нашето съвремие с най-високо ниво лидери в бизнеса на България. Модератор на събитието бе режисьорът Виктор Божинов. Матиас Фогт говори специално под общия надслов на събитието “Култура и развито общество: Как подпомагането и инвестирането в култура повлиява върху развитието на бизнеса и обществото като цяло". Фогт засегна връзките между култура и бизнес. По отношение на успеха на бизнеса, той говори за практическа, т.е. флуидна интелигентност - въображение и креативност. Тя включва умения като решаване на проблеми, учене и разпознаване на модели, докато кристализираната интелигентност включва с умения, които зависят от знания и опит. Според Фогт такава творческа, флуидна интелигентност може да се почерпи от културата.
В тази плоскост той отбеляза и термина капитал на страстта като културна предпоставка за създаване на иновативно общество. Страстта към професията позволява на капитана да управлява кораба си по време на буря. Тя е тази, която позволява на предприемача да преведе компанията си през бурите си. Страстта на президента му позволява да управлява страната си по време на буря. Страстта е тази, която е необходима на гражданите и бизнеса, за да подготвят силите на страната за бурните времена, посочи Фогт. Според него това може да даде възможност на младите хора да мислят и действат иновативно. Сигурен съм, че можете да използвате страстта, с която управлявате бизнеса си в полза на страстта в цялата страна, обърна се той към участниците в събитието.
Президентът (2012 - 2017 г.) Росен Плевнелиев отбеляза, че културата е и бизнес. Тези, които инвестираха в култура, днес печелят много. По думите му тя е репутацията на държавата. Крайно време е културата да бъде правилен приоритет на страната ни посочи още Плевнелиев. Според него нашият проблем е, че не можем да интегрираме страхотния потенциал, който имаме в една единствена стратегия, с която да вървим напред - губим приоритетите си, оставяме ги някъде по пътя. Това, което ни води напред, е разбирането на елита на тази нация, че културата е важна.
Според Плевнелиев сферата, в която най-много се проваляме, е колективното усилие да работим за доброто име и репутация на страната. Дайте да седнем като елит, като общество и да си кажем, че по три неща няма да се караме, каза Плевнелиев. Според него това са европейският път на България, доброто име и репутация на страната, икономиката на страната, която трябва да е плод на обществен консенсус. По думите му по тези три неща трябва да има дългосрочен план за действие. Има всякакви кризи наоколо, виждате ги и вие, хайде да не допускаме и духовна криза, допълни още той.
Диляна Славова, икономически съветник на държавния глава Румен Радев представи поздравителен адрес от името на президента. В него се отбелязва, че събитието е на път да се превърне в традиционна визионерска среща на бизнеса в страната, която всяка година очертава насоките за ролята на културата и мястото на бизнеса в нашето общество. Радев отбелязва в поздравлението, че адмирира инициативата да се дебатира темата за културата и развитото общество, която днес се характеризира с бърз темп на технологичен прогрес и иновативен потенциал.
Модераторът на събитието - режисьорът Виктор Божинов, отбеляза, че разговорът за култура става важен, защото срещата с културата ни дава мъдрост, смелост, памет, визия. Културата провокира и създава големите идеи, а бизнесът ги осмисля, прилага и благодарение на тях движи обществото напред и създава нови хоризонти. По думите му бизнес и култура заедно могат да изградят още една по-балансирана среда, стъпвайки на осъзнати необходимости, взаимни интереси и ползи.
Издателят на сп. “Мениджър” Александра Мирчева отбеляза, че   за пореден път поставят във фокус културата, като и отдават заслуженото значение на основен двигател на гражданското развитие на модерното ни общество. Тя допълни, че като медия продължават да работят за подкрепата и интегрирането на бизнеса в създаването на проекти и събития, имащи трансформационно значение с културното си съдържание. По думите ѝ, културата играе основна роля в постигането на такова качество на живот, което прави отделния гражданин просветена, пълноценна и свободна личност.