Това бе съобщено на пресконференция в Националния пресклуб на БТА в Шумен днес от кмета на община Каспичан Милена Недева и от част от участниците в приключилия днес научен форум в Археологическия музей „Проф. Рашо Рашев“ в Плиска - проф. Георги Атанасов, доц. Павел Георгиев, проф. Пламен Павлов, проф. Христо Смоленов и арх. Кристиян Миленов.
„Вчера подписахме една декларация, че 2 май трябва да стане един от официалните празници на България. В нашите празници, в днешния ни календар, доминират тези от новата и възрожденската ни история. Средновековието много слабо присъства. И 24 май трябва да бъде осмислен по нов начин, но той пак е свързан с Плиска, тъй като кирилицата е създадена там, в Преслав и околните манастири. Не е вярно, че тя е създадена едва при Симеон. Вчера колегата Атанасов обърна внимание на това, че тя е създадена много по-рано, още в Плисковския период, както и че Климент Охридски е пребивавал в българската столица години повече. Мястото на Плиска, въобще на старите ни столици тук, съответно и на целия регион на Шумен, се нуждае от едно преосмисляне и много по-сериозна ангажираност от страна на държавата и обществото. Втори май е един много добър знак на владетеля (б.а. цар Борис), за когото в 12-14 век казват, че е най-великият от българските царе. Това е мнението на нашите предци, векове наред“, отбеляза проф. Павлов.
С решение на Общинския съвет в Каспичан от миналата година е направено предложение до държавни институции 2 май да бъде обявен за официален празник. На миналогодишната конференция го поставихме като тема, получихме подкрепа от участниците в конференцията, като взехме решение да получим по-голяма подкрепа и изпратихме писма до областни администрации и общини, до различни университети в страната. Получихме писма за подкрепа, но стана така, че промяната в политическата обстановка не ни позволи да внесем това писмо. Решението на Общинския съвет, с декларацията, която вчера беше подписана от участниците в конференцията, сме решили да изпратим до законодателния орган в страната, а вече комисиите, които са отговорни за внасянето за разглеждане в Народното събрание, ако искат да направят други проучвателни и съгласувателни действия. Писмата, които сме получили за подкрепа, ще ги приложим, въпреки че са от 2022 година, заедно с подписаната декларация вчера. Документите ще бъдат изпратени до Народното събрание“, уточни за БТА Недева.
„Такова предложение за официалния календар беше изпратено от група колеги от София, Шумен, Пловдив и Благоевград, които се събрахме във Великотърновския университет", отбеляза проф. Пламен Павлов. „Лично аз съм настоявал, мотивирайки се с предложението на община Каспичан, 2 май да бъде официален празник, това също е внесено в Народното събрание“, допълни проф. Павлов.
Той припомнени, че не за първи път се предлага също община Каспичан да бъде преименувана на „Плиска – Каспичан“. Участниците в пресконференцията се обединиха и около мнението, че трябва да има държавна програма, чрез която да се осъществи мащабно проучване и възстановка на първата българска столица и района около нея, включително на платото край Плиска.
Интересното на тази конференция е, че тя е и по история, и археология, и архитектура. Бяха казани много нови неща. Лично за мен беше много интересно, защото всеки път на научния форум се предоставя нова информация, каза още Милена Недева.
На пресконференцията бе представен и сборникът, издаден с докладите от Първата национална конференция в Плиска. Ще бъде издаден и сборник с докладите от настоящата конференция, допълни Недева.
(Видеозапис от пресконференцията е поместен в БТА - архив).