По думите на Стоев народните представители трябва да изразят единна позиция и да осъдят „този терористичен акт“.
В отговор на въпрос дали смята, че актът на агресия срещу главния прокурор би могъл да доведе до оставката му, Стоев отговори, че това е меко казано акт на агресия, това е опит за убийство. Като, по думите му, не би довело до оставката на Иван Гешев, тъй като той не би се уплашил от подобни прояви.
„Трябва да бъдат установени извършителите на деянието, да получат справедливо наказание и възмездие, за да може това да бъде един възпиращ пример за правораздаване, тъй като днес посягат на главния прокурор, утре кой може да гарантира, че няма да посегнат на член на правителството, на член на парламента, президента“, добави още Йордан Стоев.
Следва цялото интервю:
Какъв е вашият прочит на инцидента с главния прокурор Иван Гешев?
Ние излязохме с декларация, осъждаме го. С част от членовете на Прокурорската колегия бяхме пред Съдебната палата, където подкрепихме колегите прокурори, следователи и съдебни служители. Такъв прецедент в България не е имало- посегателство срещу главния прокурор. Доколкото знам, дори в Европейския съюз няма такова нещо.
Нашето становище е, че това е посегателство срещу държавността, институцията и в частност конкретната фигура на главния прокурор, как ще се казва той, няма значение.
Призивът, който отправихме ние и колегите магистрати беше – „Нас не ни е страх!“, да, но ние се притесняваме.
Разклатена ли е решителността на служителите в съдебната система да вършат своята работа?
Не, решителността не е разклатена по никакъв начин. Всички ще си изпълняват задълженията както досега. Много критики има към съдебната система, те са насочени основно към прокуратурата, но аз мисля, че това е по-скоро атака срещу конкретната фигура на главния прокурор, която не се възприема от определени кръгове и това невъзприемане ескалира и доведе вече до този краен акт.
Преди около месец бяха изнесени едни данни за неустановени в конкретика лица, които се опитват да въздействат, събират се финансови средства и т.н., срещу конкретни магистрати, служители на МВР, съответно и главния прокурор. Тогава тази информация не беше възприета много сериозно от част от политическите кръгове, което, според мен, е една от причините. Когато не се погледне сериозно на такава информация, това довежда и до този, за нас, терористичен акт.
Какво ще бъде най-трудно в работата по това разследване, например експертизите?
Аз мисля, че като експертизи няма да има затруднение, ние имаме много добри експерти. Въпросът е всички, държавата като цяло, и в конкретика всички служби в държавата, които гарантират сигурността ѝ, да се обединят и да работят заедно и в синхрон.
Трябва да се положат съвместни усилия с МВР и ДАНС, за да се постигне крайният резултат, т.е. трябва да бъдат установени извършителите на деянието, да получат справедливо наказание и възмездие, за да може това да бъде един възпиращ пример за правораздаване, тъй като днес посягат на главния прокурор, утре кой може да гарантира, че няма да посегнат на член на правителството, на член на парламента, президента.
Всички говорят за съдебна реформа, а реформа в МВР не е ли необходима? Има ли пропуск в работата на службите при този случай?
Този анализ, дали има допуснати грешки и пропуски, може да се направи само след като разследването приключи и се видят всички факти и обстоятелства.
Реформата, според мен, така, както е представена на този етап, не би постигнала целите, а именно по-бързо и качествено правораздаване. Основното, което ние виждаме като предложение за съдебна реформа, е разследване на главния прокурор, ограничаване на неговите правомощия и дотук. За мен, когато се говори за съдебна реформа, би трябвало да се погледне от страна на законодателя в Наказателния кодекс и в процесуалните закони, за да може да се улесни работата на магистратите. Да бъде всеобхватна. Да, трябва да има механизъм, който да позволява разследването на главния прокурор, моето лично мнение е, че има такъв и в момента, във връзка с това има и произнасяне на Конституционния съд.
Ако искат законодателите да конкретизират формата, начина за разследване на главния прокурор, нека да го направят, няма нищо лошо. Контролът трябва да е за всички, ние не отричаме това. Нашето становище е, че този вид контрол трябва да се съобразен с Конституцията.
Какво може да направи Висшият съдебен съвет още по случая с посегателството срещу главния прокурор, освен да излезе с декларация в подкрепа, трябва ли да се поиска сформиране на временна комисия в парламента по този случай?
Този въпрос би трябвало да се отправи по-скоро към народните представители. Цялата държава, като юмрук, трябва да се обедини и да застане зад усилието за разкриването на извършителите на това деяние.
Чакаме народните представители да изразят една единна позиция и да осъдят този терористичен акт, тъй като виждаме, че дори и при тях има разнопосочен прочит на това конкретно деяние.
Като Висш съдебен съвет, ние се опитваме да вдъхнем увереност на магистратите и на съдебните служители, че от тяхна страна трябва да продължат да полагат максимални усилия, за да изпълняват задълженията си. От наша страна се обсъжда в Прокурорската колегия, евентуално, допълнителни мерки, за които допълнително ние ще излезем и ще уведомим обществеността. Ние реално нямаме конкретни права, можем по-скоро да сигнализираме обществото, да поставяме въпросите и проблемите, но не можем да взимаме решенията.
Смятате ли, че този акт на агресия срещу главния прокурор би могъл да доведе до оставката му?
Меко казано акт на агресия, това е опит за убийство. Не виждам защо. Доколкото познавам г-н Гешев, аз съм гласувал за избора му като главен прокурор, той е изключително борбен и амбициозен. И не мисля, че това ще доведе до неговата оставка. Не би го сплашило определено. Не е от този типаж, който би се уплашил от подобни прояви.
Ние чухме много псевдоексперти, които се изказват, че това е инсценировка, опит за сплашване. Когато слагаш стоманени сачми в един взрив, не се опитваш да плашиш, а се опитваш да убиваш.