Как се роди идеята за написването на книгата
„Идеята за написването на книгата се роди, след като много хора през годините ме подтикваха да събера историите си в книга. Аз постоянно отлагах, докато не дойде моментът издателите да намерят подход или по-скоро ме накараха да се замисля, че ще е хубаво да премина към тази крачка и да събера поне част от историите си“, каза Георги Милков пред БТА. Той допълни, че след посещенията си по повод представянето на книгата, смята, че би било по-хубаво, ако го е направил много по-рано. „Но сега намирам мотивация и за следващата книга“, отбеляза журналистът.
Да очакваме ли следващи книги
„Истории със сигурност има за нова книга, вероятно ще седна и ще ги събера, защото всички тези емоции, които ми носи тази първа книга, бих се изкушил да ги преживея отново, затова сигурно ще го направя“, коментира Милков.
Чувството да си военен кореспондент
„Това по-скоро е някакъв коктейл от смесени чувства и понякога дори съм си мислил, че е нещо, което няма смисъл да се прави“, каза още Милков. Той добави, че неминуемо човек минава през размисъл колко е важно това, което прави. „Това е много важно, защото хората през моя труд разбират за какво става въпрос, разбират за какво точно е този конфликт и как това се отразява на твоята собствена страна и на света, в който живеем“, посочи журналистът. „Чудил съм се дали има смисъл от всичко това, което правя, защото тази война би могла да продължи и, както всяка друга война, да се окаже точно толкова глупава, защото войните са най-глупавото нещо, което хората правят от началото на човечеството. Но всъщност така или иначе все още ги има“, каза Милков.
Какво го зарежда
„Аз намирам спокойствие и покой в хубава книга, пътуване. Пътуването през годините многократно ме е спасявало, но не говорим за пътуване по работа, а за такова пътуване, на каквото всеки му се е искало да отиде - някъде, където може да забрави за всичко или поне да се опита“, разказа още журналистът. По думите му през всички тези години е откривал спокойствие в приятели или домашна обстановка. Той поясни, че няма нужда човек да ходи до края на света, за да намери своя покой или зареждащо място.
Милков каза пред самоковската публика, че за всеки човек тъгата и щастието са индивидуални. Пред аудиторията той коментира и някои от най-интересните си преживявания и разказа за предаването, което води по Българската национална телевизия.
Срещата продължи близо три часа, а публиката можеше да закупи книгата му, подписана лично от него. Самоковци също задаваха въпроси на журналиста, на които той отговори.
Милков уточни пред БТА, че предстоят още срещи с граждани в Севлиево, Габрово, Видин, Стара Загора, както и представяне пред българската общност в Берлин (Германия).
Георги Милков е роден на 8 март 1973 година във Видин. Завършил е Софийския университет "Св. Климент Охридски". През 1994 година, като студент, започва работа във вестник "24 часа". През 2000 година заминава като специален пратеник в Либия заради случая с българските медицински сестри, обвинени за заразяването на повече от 400 деца с вируса на СПИН. Отразява случая до края му през 2007 г. Междувременно е военен кореспондент в Афганистан по време на офанзивата срещу талибаните (2001) и в Ирак (2003 – 2004). През годините отразява и изследва различни регионални конфликти, включително и на Корейския полуостров. През 2013 г. участва в риалити формата на Би Ти Ви - "Африка: Звездите сигурно са полудели", който се снима в Замбия и Ботсвана. Освен по работа, Георги Милков е пропътувал хиляди километри из Азия, Африка и Латинска Америка като пътешественик.