Реакциите след взрива до колата на Иван Гешев - мирен протест на магистрати, съвещание на кабинета, изявление на главния прокурор на ЕС

Повече от 15 часа продължиха огледите на мястото, където вчера взривно устройство избухна в близост до автомобила  на главния прокурор Иван Гешев по пътя София - Самоков. На брифинг на мястото говорителят на главния прокурор Сийка Милева заяви, че е образувано досъдебно производство за престъпление по член 108 от Наказателния кодекс за тероризъм. 
Говорителят на Националната следствена служба (НСлС) Мариан Маринов заяви, че разследването ще бъде обективно и ще бъдат изследвани всички възможни версии. Той добави, че ще бъдат ползвани специалисти и от други държави, ако се наложи. Щателно беше обследван всеки сантиметър около мястото на епицентъра на взрива, както и по цялото асфалтово покритие и от другата страна на пътя, каза Маринов. Какъв е бил тротиловият еквивалент на бомбата, предстои да се установи, каза Маринов. 
По-рано днес магистрати и съдебни служители от няколко града в страната проведоха мирен протест в подкрепа на независимостта на съдебната власт.
Работно съвещание в Министерския съвет 
Тази сутрин в Министерския съвет се проведе работното съвещание, свикано от служебния министър-председател Гълъб Донев, в което участваха служебният вицепремиер и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев, служебният министър на правосъдието Крум Зарков, заместник главният прокурор Борислав Сарафов и представители на службите. 
Единодушното заключение е, че се касае за концентриран и насочен взрив, каза заместник главният прокурор Борислав Сарафов преди съвещанието. 
След заседанието в Министерския съвет служебният министър на вътрешните работи Иван Демерджиев коментира, че е очевидно, че нивото на сигурност на автомобилите и техническите средства, с които разполага Националната служба за охрана, трябва да бъде завишено. „В случая това, което се е оказало решаващо, е бронировката на автомобила, използван от главния прокурор“, отбеляза Демерджиев. 
Министърът на вътрешните работи обяви, че със заповед на министър-председателя предстои да бъде сформирана работна група, чиито задачи ще включват както да обедини цялата информация от службите за сигурност, за да се стигне до извършителите и поръчителите на взрива, така и да се избегнат подобни действия за бъдеще, насочени срещу който и да е представител на държавата. 
Демерджиев добави, че по случая има заподозрени лица, но отказа да даде повече подробности. 
Политическите реакции след инцидента
Днес президентът Румен Радев коментира случая с взрива до автомобила на главния прокурор. Всяко посегателство срещу живота и здравето на всеки български гражданин е недопустимо, още повече, че тук става въпрос и за посегателство срещу българска институция, каза във Варна Радев. Той изрази очакване компетентните органи по най-бързия начин да установят всички обстоятелства около случая и да изправят извършителите пред съда. Подобни деяния трябва да се наказват с най-голямата строгост на закона, допълни Радев. Той отказа други коментари, като посочи, че първо всички факти трябва да бъдат установени.
Председателят на Народното събрание Росен Желязков коментира още вчера инцидента. ДАНС и МВР трябва да разкрият и да изправят пред съда виновниците за терористичния акт, който оставя обществото с усещане на тревожност, заяви пред журналисти в Панагюрище Желязков. Това е апел и към политиците. Трябва да загърбим различията, защото държавата трябва да ни е по-мила от всичко, заяви Желязков.
Самият Иван Гешев  не е правил официален коментар по случая. Днес в профила си в Туитър той благодари на главните прокурори на всички държави, които са подкрепили българската прокуратура. Адмирации към всички колеги, магистрати от цялата страна, които в днешния ден показаха единство и защитиха независимостта на съдебната власт, написа той.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира, че опитът за атентат, срещу който и да е човек, е зловещо нещо. Това е акт, който застрашава живота не само на главния прокурор и семейството му, но и на всеки случаен човек. Затова го осъждаме с цялата сила, която имаме, каза пред журналисти в Разград Борисов. Тероризмът цели създаване на хаос, на страх да накараш някой или група хора, или цяла държава да се съобразят с друго мнение, с други приоритети, допълни той, цитирайки текст от книга на Алексей Петров. Този атентат влачи лоши последици за България, коментира Борисов. Това още повече ни амбицира с колегите в парламента да продължим реформата в системата и правната реформа. Реформата ще продължи в парламента така, както сме поели ангажимент, допълни той. 
Необходимостта от правосъдна реформа и реформиране на службите за сигурност изтъкна и съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков. В телевизионно интервю той изрази надежда, че службите ще си свършат максимално бързо работата. По-рано през днешния ден другият съпредседателят  на „Демократична България" Атанас Атанасов коментира, че атентатът срещу главния прокурор е атентат срещу съдебната реформа. Убедени сме, че този опит за атентат има за основна цел да осуети радикалната реформа в прокуратурата чрез героизиране на жертвата в случая – главният прокурор, каза Атанасов. По думите му има очевидни факти на инсценировка.  Като видите само снимките и трябва да си направите изводите за това, уточни Атанасов, но не пожела да навлиза в детайли. ПП-ДБ осъждат всички действия, насочени към дестабилизация на държавата и институциите, подчерта Атанасов.
Вчера в позиция до медиите от „Възраждане“ коментираха, че инцидентът с кортежа на главния прокурор е знак за разпада на държавността. „Опитът за покушение над обвинител номер едно е равносилно на терористичен акт“, посочват от „Възраждане“. „Осъждаме извършения терористичен акт и настояваме за максимално бързо разследване, откриване на виновниците и наказания", се казва в позицията.
В профила си във Фейсбук днес лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ написа, че опитът за атентат срещу главния прокурор е акт срещу държавността и националната сигурност на страната. Няма значение кой персонално изпълнява служба като държавен орган, в случая атаката е срещу орган на държавната власт, посочва той. В момента е необходимо не да се говори, а да се действа бързо, решително и категорично в защита на държавността, смята Карадайъ.
БСП осъжда посегателството срещу главния прокурор, което възприемаме като посегателство срещу институцията. Настояваме за бързо и резултатно разследване и наказания за виновните, се посочва в позиция на Изпълнителното бюро на партията. Изразяваме загриженост от опасността за задълбочаваща се дестабилизация на институциите, посочват още от БСП.
В профила си във Фейсбук вчера лидерът на „Има такъв народ“ Станислав Трифонов написа, че е бил извършен „атентат срещу главния прокурор Иван Гешев“. „Иначе казано, беше направен публичен, демонстративен и арогантен опит за убийство“, пише Трифонов. Според него всеки може да има собствено мнение за професионализма на главния прокурор, но в човешки план случилото се е „ужасно, чудовищно, брутално престъпление“. 
Международни реакции
Европейската комисия заяви днес, че решително осъжда опита за бомбен атентат срещу главния прокурор на България. Научихме за това недопустимо действие, заяви на пресконференция говорител на комисията в отговор на въпрос.
Това е безсмислен и страхлив акт на насилие, който няма място в нашето общество. Очакваме националните власти да изправят решително и бързо извършителите на тази отвратителна постъпка пред правосъдието. Засега не бихме могли да предположим какви са причините за подобно нападение, добави говорителят.
Осъждам по най-категоричен начин нападението срещу главния прокурор на Република България и пожелавам на г-н Гешев и семейството му да се възстановят от този травмиращ инцидент, се посочва в изявление на главния прокурор на ЕС Лаура Кьовеши.
В Европейския съюз престъпниците, осмелили се да нападнат представител на съдебната власт, трябва да се възприемат като изключително опасни и борбата с тях следва да се води с изключителна решимост, допълва Кьовеши. Тя изразява очакване за пълно разследване на този случай.
Вярвам, че българските полицаи, прокурори и съдии ще предприемат всички необходими мерки за защита на върховенството на закона и независимостта на съдебната система в България, и няма да щадят усилия, за да изяснят случилото се, добавя тя. 
Според Кьовеши е необходимо да се установи кой е отговорен за събитието и как то е било допуснато.