Национална научна конференция „Св. Цар Борис Първи Покръстител и православната духовност и култура" ще се състои в Плиска

Петнадесет доклада ще бъдат изнесени на Втората национална научна конференция по история, археология и архитектура „Св. Цар Борис I (Михаил) Покръстител и православната духовност и култура“, организирана в Националния историко-археологически резерват (НИАР) „Плиска“ на 3 и 4 май, под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова. Това съобщи на пресконференция в Националния пресклуб на БТА в Шумен днес кметът на община Каспичан Милена Недева. 
Целта на конференцията е да популяризира културно-историческото наследство на България през периода на Първото българско царство, като акцентира върху делото и живота на Св. Цар Борис Първи Покръстител и значението на Голямата базилика в Плиска, отбеляза Недева. Тя уточни, че в първия ден на научния форум модератор ще бъде проф. Пламен Павлов от университета във Велико Търново, който има и доклад. Проф. Георги Атанасов също има доклад в първия ден и ще бъде модератор във втория ден на форума. 
Недева благодари за помощта и подкрепата за организирането на конференцията на вицепрезидента Илияна Йотова, която и тази година ще се проведе под нейния патронаж, както и на Шуменския университет, на НИАР „Плиска“ и на Регионалния исторически музей в Шумен - за съвместната работа по организиране на научния форум. Благодарностите към висшето учебно заведение в Шумен бяха свързани и с издаването на сборник с докладите от първата конференция. Такъв се очаква да бъде издаден и с докладите и от предстоящата конференция. 
„От 2021 г. ежегодно в Плиска провеждаме различни събития, посветени основно на владетелите от Първата българска държава. Тази година ми се иска да се постави акцент върху приемането на учениците на Кирил и Методий в първата българска столица и създаването на първата книжовна школа у нас – Плисковско-преславската книжовна школа", каза Недева. 
Тя уточни, че днес на площада в Плиска, до паметника на Свети Цар Борис Първи, ще се състои и традиционният празник, посветен на успението му, организиран на 2 май. Пред монумента ще бъдат поднесени венци и цветя. Там ще бъде отслужен благодарствен молебен от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан. Ще има и богата музикална програма, която ще завърши с изпълнения на Славка Калчева. 
За поредна година на 30 април беше направено масово кръщене  - на шест деца и на майката на едно от тях, при Голямата базилика в Плиска от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан. Подобно свето тайнство се извършва там от 2014 година, с изключение на годините на пандемията от коронавируса. На 30 април в центъра на Плиска бе организиран и празник за история, кулинария и изкуство, с богата музикална програма, представяне на различни ястия и постановка, изнесена от местния клон на националното дружество „Традиция“. Идеята на това събитие е освен да показваме и популяризираме историята и изкуството, бе да се съберат средства за изготвяне на голяма карта, свързана с културно-историческите забележителности в Плиска и околността, допълни Недева. 
Участници във втората национална научна конференция „Св. Цар Борис Първи Покръстител и православната духовност и култура" ще дадат пресконференция в Националния пресклуб на БТА в Шумен на 4 май, на която ще обобщят представеното от близо 20 техни колеги на научния форум.