Изпълнителният директор на Globethics проф. Фади Дау е приет от представители на академичната общност и държавни институции

Изпълнителният директор на Globethics проф. Фади Дау е приет от представители на академичната общност и държавни институции вчера и днес. Това съобщи председателят на Съвета на настоятелите на УниБИТ проф. д.ик.н. Стоян Денчев.
Проф. Дау е участник в научния семинар с международно участие на тема “Интелектуалната собственост и академичната етика в университетите”, организиран днес от Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ).
Денчев отбеляза, че Globethics - международна неправителствена организация, която работи за интегриране на етиката в обществото и в частност в академичния свят, е със седалище в Женева и има повече от 130 представителства в различни държави в света и седем институционални представителства  в различни точки на света, включително Африка, Азия, Южна и Северна Америка. По думите на Денчев присъствието на проф. Фади Дау тук е свързано с проблемите на етиката и най-вече етиката във висшето образование и науката.
Ние направихме няколко срещи, започвайки вчера с ръководството на Българската академия на науките и вицепрезидента Илияна Йотова, каза Денчев и допълни, че са се срещнали и с министъра на образованието и науката проф. Сашо Пенов, с членовете на Комисията по защита от дискриминация (КЗД), с представители на Главна прокуратура. Днес сутринта са имали среща със заместник-премиера по обществен ред и сигурност и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев, каза още Денчев. По-късно, вече в рамките на форума в УниБит, се състоя среща и с ректора на Академията на МВР доц. Иван Видолов.
Навсякъде се проявявява много силен интерес към инициативите на проф. Дау, свързани с етиката във висшето образование, каза Стоян Денчев и допълни, че това е една от причините да направят и среща с учени от Балканите - от Северна Македония, Турция и Сърбия, за да се постави началото на изграждането на такава регионална мрежа за етиката в академичния свят.
На форума по интелектуална собственост в УниБИТ денс участват и проф. Владо Вучковски и проф. Гоце Наумовски от Университета “Св. св. Кирил и Методий” в Скопие, проф. Ванче Бойков от Нишкия университет, проф. Мустафа Хатиплер от Тракийския университет в Одрин.
В съобщение на сайта на Комисията по защита от дискриминация е отбелязано, че при срещата с проф. Дау той е бил запознат с дейността на КЗД като утвърден правозащитен орган с установени от закона широки правомощия за максимална защита от дискриминация. По време на разговорите бяха намерени редица допирни точки в дейностите на КЗД и Globethics, обсъдиха се възможностите за съвместни дейности в рамките на бъдещ меморандум за сътрудничество.