Над сто са желаещите да се обучават в оказване на медицинска помощ по въздух

Кандидатите, подали документи за включване в обучителния курс „Оказване на спешна медицинска помощ по въздух“, са 105, казаха за БТА от Министерството на здравеопазването (МЗ). На 21 април изтече срокът за подаване на документите, като процедурата за набиране на кандидати за обучението започна на 21 март.
До началото на май в Катедрата по авиационна медицина на Военномедицинска академия (ВМА) ще бъдат извършени медицински прегледи на кандидатите, както и тестове за физическа годност. В резултат на направените прегледи, ще бъдат ясни одобрените за обучение кадри, които да бъдат част от летателния състав на хеликоптерите. Очаква се в началото на май да започне същинското обучение за оказване на спешна медицинска помощ по въздух, което ще бъде в Центъра за професионално обучение към ВМА в София и ще продължи 15 дни.
Лекарите и медицинските сестри, преминали обучението, ще бъдат включени в дежурства в базите летище „Враждебна“ – София и летище „Долна Митрополия“ – Долна Митрополия.
Първите хеликоптери, с които ще се оказва медицинска помощ по въздух, се очакват в България през юни. Те ще бъдат снабдени с необходимото оборудване.