Четиринадесет училища и три университета обменят опит в STEM иновациите в Сливен

Четиринадесет училища и три университета обменят иновативен опит в науката, технологиите, инженерството и математиката (STEM) на регионален форум днес в Сливен. Той се организира по Националната програма "Иновации в действие", финансирана от Министерството на образованието и науката, съвместно с Регионално управление на образованието - Сливен.
Домакин е Средно училище “Константин Константинов”, което е иновативно училище, а форумът е под надслов "Мечтай и постигай", който е и девиз на учебното заведение. Около 150 са участниците от училища от областите Сливен, Ямбол, Бургас  и Стара Загора, както и от три университета от Югоизточна България - Бургаски свободен университет, Департамент за информация и повишаване квалификацията на учителите - Стара Загора и Инженерно-педагогически факултет и Колеж към Техническия университет - София. През деня ще бъдат организирани майсторски класове, педагогически ателиета, творчески STEM работилници и демонстрации за хибридно обучение в свързани класни стаи с високотехнологично оборудване.  
Във форума чрез онлайн платформа професор д-р Найден Шиваров, директор на Националния STEM център, направи презентация на условията за кандидатстване по Националната програма "Иновации в действие".
"Целта е да се обменят идеи, опит между колеги от Югоизточна България, в майсторски класове да се споделят новостите в методиката, педагогиката, свързана със STEM науките и фирми, които предлагат образователни иновативни решения." Това каза пред репортер на БТА директорът на СУ “Константин Константинов” Весела Паскалева. Ще има открити уроци, водени от учители от училището - домакин, демонстрация за прилагане на изкуствен интелект в образованието. В момента в училището се намира Dream Space на STEM център, създаден от Майкрософт България и Телелинк Бизнес Сървисис.
"Ние сме иновативно училище, което изпълнява програма "Деца на климата" в нашия център, наречен Център за експерименти, роботика и наука (ЦЕРН), създаден и оборудван в рамките на национална програма за изграждане на  STEM среда преди една година", каза още Паскалева. Там са особени зони за обучение по природни науки, роботика, зона за експерименти. Децата се обучават в нормалните часове, както и в специфични занимания по интереси. "Считам, че училището на 21-ви век трябва да отговаря на потребностите на дигиталното поколение, те са модерни, иновативни и са направени да привличат вниманието на децата по различен начин, да възприемат науката през преживяването", коментира директорът на учебното заведение.