Изложба за българските орхидеи бе открита в Националния природонаучен музей при БАН

Изложбата “Записки по българските орхидеи” на изкуствоведа Любен Домозетски бе открита в Националния природонаучен музей при БАН (НПМ-БАН).
По време на събитието бе представена и книгата на Домозетски - полеви дневник “Орхидеите в България. Записки и рисунки”. В него участваха доц. Ина Анева, научен секретар на БАН в направление “Биоразнообразие, биоресурси и екология”, директорът на НПМ-БАН проф. Павел Стоев, доц. д-р Антоанета Петрова доскорошен директор на Ботаническата градина на БАН (БГ-БАН), която е била част от сектор “Тропически и субтропически колекции”.
Ина Анева изрази убеждението си, че този ръкопис ще бъде основа на поколения бъдещи изследователи на българските орхидеи и ще предизвика още по-голям интерес към едно от най-богатите на видове семейства. По думите ѝ, се изисква голям талант, за да се нарисуват всички видове орхидеи с тази точност, съчетана с нежност, преливаща в любов. Освен истинско произведение на изкуството, като научен секретар, убедено мога да кажа, че представената книга е една научна монография, която съдържа нова информация за много от видовете, включително установяване на нови видове за флората на България. Анева посочи, че голяма част от орхидеите в България имат малки цветове, които често хората не забелязват, но когато човек се вгледа в дребните цветчета, вижда едно съвършенство, което авторът е пресъздал в цялата му пълнота.
Директорът на НПМ-БАН проф. Павел Стоев посочи, че не е откривал такива изложби. По думите му първоначално е решил, че става дума за арт проект, но с течение на времето се е убедил, че в него има и много наука. Днес, държейки в ръка книгата, се убедих, че става въпрос за една сериозна научна творба, каза той и допълни, че с такъв труд може да се гордее всеки един ботаник. За мен Любен Домозетски е професионалист, колега, ботаник и съм убеден, че тази книга ще се ползва дълги години, допълни той.
Доц. д-р Антоанета Петрова, най-дългогодишният изследовател на орхидеите у нас, отбеляза, че е изключително постижение появата на тази книга за толкова кратък период, след като Домозетски е започнал да проявява по-задълбочен интерес към орхидеите. Книгата е свързана с много пътувания в страната, с много контакти, каза тя. Петрова акцентира върху формата на изданието - ръкопис с множество илюстрации и бележки. Според нея всичко това ще е много полезно за всеки, който използва книгата. Доц. Петрова подари на Любен Домозетски от историческата колекция на Ботаническата градина тропическа орхидея от Хималаите от рода Целогине, която се отглежда в БГ-БАН повече от век. 
Авторът Любен Домозетски каза, че когато е започнал да прави този ръкопис, не си е представял, че той някога ще бъде продуциран и мултиплициран по такъв начин, че да може да го споделя с други хора. Първоначалната му идея била да направи списък на диворастящите орхидеи в страната. “Понеже винаги съм се движил на един среден път между науката и изкуството, реших, че може би е добре всеки един вид да бъде илюстриран по някакъв начин, а в допълнение започнах да правя и кратки описания на видовете, а също така да си водя и записки за тяхното разпространение в България, за техните обитания. Първоначално това беше дневник за лично ползване - нещо като справочник, който да ми помага в многобройните пътувания из България и в търсене на тези интересни растения”, каза той и определи книгата като симбиоза между изкуството и науката. 
Любен Домозетски подари на Хербариума на Националния природонаучен музей при БАН един спесимен от вида Gymnadenia rubra, наблюдаван от него за първи път у нас, в Рила и специално събран и подготвен за колекцията на музея.
Както БТА писа, ръкописът е създаден в периода 2022 – 2023 г. и представя за първи път всички диворастящи орхидеи у нас. В изложбата са представени репродукции на избрани от автора страници от полевия дневник “Орхидеите в България. Записки и рисунки”. Самият дневник също е включен като обект в експозицията, заедно със серия от научни илюстрации, онагледяващи природоизследователските интереси на автора. Освен публикуваните и вече известни за страната видове орхидеи, Любен Домозетски включва и няколко, които той наблюдава за първи път в България.
Този проект се организира от галерия Little Bird Place в партньорство с НПМ-БАН и с финансовата подкрепа на Министерството на културата.