В Българската академия на науките тази вечер бяха представени седем тома “Съчинения” на Борис Йоцов

В Българската академия на науките тази вечер бяха представени седем тома “Съчинения” на Борис Йоцов. Това стана в централната зала на БАН “Проф. Марин Дринов”.
Йоцов е учен – българист и славист – с мащабно по обем и изследователски идеи творчество, което обхваща два века от историята и културата както на българския народ, така и на славянските народи – XIX  и XX век. Той е бил дописен член на БАН, член на Българо-чехословашката взаимност, председател на Славянското дружество в България, ръководител на катедра “Славянска филология” в Софийския университет, директор на Народния театър.
Когато става министър на просвещението в правителството на своя университетски колега проф. Богдан Филов, а след това и на Добри Божилов  – 11 април 1942 до 1 юни 1944, Борис Йоцов сякаш избира печалния край на своя живот, отбелязват от Института за литература при БАН и допълват, че той е осъден от “народния” съд и разстрелян на 1 февруари 1945 г.
Множеството негови изследователски текстове, разхвърляни из българската и чуждата периодика, остават неизвестни. А българската литературно-историческа наука и световната славистика загубват идеите и словото на един от най-значимите български хуманитаристи на ХХ век. Издадените седем книги по проекта – “Биобиблиография”, пет тома “Съчинения” и един том с критически изследвания – вече са научен факт. 
Пред присъстващите в залата беше представен и реализирания документален филм “Завръщането на Борис Йоцов”.
Издаването на книгите е резултат от завършилата работата на проекта “Българският литературен пантеон и славянският свят в научното наследство на Борис Йоцов: реконструкция на идеите”. 
Събитието откри доц. Елка Трайкова - научен секретар на направление “Културно-историческо наследство” в БАН, а за проекта разказа проф. Румяна Дамянова. /ИРС