В Национален парк „Рила“ няма място за притеснение за естественото местообитание на животните и растенията, коментираха за БТА от Посетителския информационен

В Национален парк „Рила“ не се наблюдават сериозни нарушения и няма място за притеснения за естественото местообитание на животните и растенията. Това каза  за БТА служителят от Посетителския информационен център (ПИЦ) – Национален парк „Рила“ – Самоков, Георги Младенов, който, във връзка с Международния ден на Земята – 22 април, коментира защитените видове животни и растения. 
Младенов посочи, че дивата коза, кафявата мечка и глухарът са от застрашените видове. От растенията застрашен вид е планинската иглика, дивата алпийска роза, а алпийският тритон е от защитените видове, добави Младенов.
По думите му по най-високите върхове живее орелът, а от животните на земята дивата коза обитава най-високите части на планината, като лятото е почти на върховете, а през зимата слиза в алпийския пояс, където са гористите зони.
Младенов коментира, че около Урдините езера в Рила се намират едни от най-редките видове растения като дивата алпийска роза, златовръх – златен корен (горчив корен), както и планинската иглика. Не е позволено те да се откъсват. Разрешени за използване от територията на парка са много малко видове - коприва, мащерка, червена и черна боровинка, посочи още служителят от центъра.
По думите на Младенов по-рядко на камерите в парка се засичат вълците. „Охраната в природния парк е доста добра, затова няма бракониерство и тотално унищожение“, посочи той. Мечките, дивата коза, както и планинската пъстърва, са също от защитените видове. Служителят напомни, че риболовът в парка е напълно забранен.
Сърните и елените също увеличават популацията си. Георги Младенов каза, че често се случва сърните да слязат близо до пътища, преминаващи хора, и след това продължават по пътя си.