Експозицията беше открита в централното фоайе на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Откриването на фотоизложбата е свързано със заседанието на пролетната сесия на Европейския полярен борд в София, каза за БТА проф. Христо Пимпирев. Той обясни, че фотоизложбата показва развитието на българската полярна програма - от първите две малки къщички - контейнери, които бяха поставени през 1988 г. на Антарктида, до наши дни - до плаването на българския научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" до остров Ливингстън. "Куцото куче" представлява един контейнер, една къщичка, пригодена в нея да живеят двама души. То обаче вече е музей и е част от културното историческо наследство на целия континент. Известно е под името "Куцото куче" и в международен мащаб", отбеляза проф. Пимпирев.
"През тази година на българската антарктическа база "Св. Климент Охридски" започна изграждането на новата лаборатория, като се очаква тя догодина да бъде "затворена", за да издържа на бурите и виелиците през зимата. Ако оставим лабораторията недовършена, тя ще бъде разрушена от суровото време на Антарктида", обясни ръководителят на българските полярни експедиции.
Проф. Пимпирев разказа за БТА и за Европейския полярен борд, който координира дейността на държавите от Европейския съюз (ЕС) в полярните региони - в Арктика и в Антарктика. "България е постоянен член в Европейския полярен борд от 20 години. Европейският полярен борд е важна структура, която е към Европейската комисия и координира научните полярни програми на държавите от ЕС. Целта е да има координация между научните проекти, за да не се дублират те. Европейският полярен борд се занимава и с това какви са перспективите за развитие на полярните изследвания в ЕС, защото полярният регион е един от най-важните в момента за развитието в бъдеще - на науката, но и на икономиката", заяви проф. Христо Пимпирев.
Той съобщи, че сега Европейският полярен борд обсъжда научноизследователската програма за следващите пет години - по какви теми да се работи в полярните изследвания. Сред тях са темите за изследвания на климата и на океаните.
"Сега е първата година на нашия научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий", който плава до Антарктида и сега се връща обратно. Ние сме отворени за сътрудничество с такива нации, които имат голям опит в изследването на океаните и специално на Южния океан, където е Антарктика. Не всички страни, които участват в полярни изследвания на Антарктика и на Антарктида, имат кораби. Но повечето от държавите, участващи в полярни научни изследвания, имат кораби. Очаква се българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" да се завърне у нас в началото на май", каза за БТА проф. Христо Пимпирев.