Събитието е част от проекта Школó по занаяти с мото “Постоянството постига идеята", в който през 2023 година ще бъдат представени занятите ковачество, ножарство, сарачество, свиркарство, българска бродерия и кене, тъкачество, тъкане колани на кори, грънчарство и кошничарство. Заниманията се реализират с финасовата подкрепана Национален фонд “Култура” по програма “Едногодишен грант” 2022 и нямат такса за участие, посочва Косекова. Тя допълва, че въпреки това всеки, който желае, може да направи дарение, с което да подкрепи каузата за изграждане на навес в двора на “Чирпанлиевата къща”. Повече информация може да бъде получена на shkolo@shipka.info и на телефон 0884543040.
В проекта на читалището към Национален фонд “Култура” са включени и други дейности като предстоящото през септември пето издание на “Шипка Фест. Дни на изкуствата и занаятите”, регистрацията на картините от Художествена галерия "Христо Песев" към читалището като обществена колекция към Министерство на Културата, дигитализация в музея и други, коментира още Татяна Косекова. Както БТА писа, според нея най-важното за „Шипка фест“ е приемствеността, защото онези, които владеят занаятите, стават все по-малко. „Много млади хора идват и освен че виждат крайния резултат, имат възможност и да научат повече за изработката на продуктите от самите майстори, което дава възможност за предаване на автентичните български занаяти на бъдещите поколения“, обясни председателят на читалището. По думите и с всяко следващо издание фестивалът предизвиква все по-голям интерес у все по-млади посетители.
Къща-музей "Чирпанлиева къща"е обявена за Паметник на културата от местно значение през 1982 година. Тя изгаря заедно с цяла Шипка през 1877 и е възстановена през 1884 от Симеон Караджов. Благодарение на будни шипченци и читалищни дейци от 1972 година къщата действа като етнографски музей и е спасена от събаряне. Колекцията, която може да се види в музея, е регистрирана към Министерство на културата през 2019 година и включва шипченски бит и занаяти, тъкани, документи и други, а всички показани артефакти са дарения от гражданите на Шипка.