БТА потърси ведомството заради проекта на наредба за условията и реда за организиране, провеждане и осигуряване обучението на българските граждани за защита на Отечеството. В него е посочено, че учениците в 10-и и 11-и клас ще имат по пет часа на учебна година военно обучение. В края на март изтече срокът за общественото обсъждане на проекта на наредба.
Целта на обучението на учениците в 10-и и 11-и клас е придобиване на теоретични знания за защитата на Родината и мисиите и задачите на въоръжените сили, както и на умения за оцеляване при природни бедствия, кризи от военен характер или предизвикани от промишлени аварии, обясняват от МО.
Във връзка с военното обучение БТА разговаря и с полк. о.з. доц. д-р Нелко Ненов от Военната академия „Г. С. Раковски". Той посочи, че българските граждани трябва да бъдат подготвени да защитават страната, защото това е възложено от Конституцията, където е записано, че защитата на Отечеството е дълг и чест за всеки български гражданин, посочи полковникът от запаса. Честта е морална категория, но дългът е задължение. За да бъде вменявано с основния закон задължението по защита на Отечеството, трябва да бъдат създадени предпоставки то да бъде реализирано, коментира доц. Ненов.
Военното обучение в училищата
Към настоящия момент в средните училища и професионалните гимназии не се провежда военно обучение. В периода 2013 – 2020 г. такъв тип обучение е провеждано в часа на класа с ученици от 9-и и 10-и клас, посочват от военното министерство.
През декември 2020 г. влизат в сила изменения в Закона за резерва на въоръжените сили на Република България, които регламентират реда и условията за провеждането на обучение на учениците в двата етапа на подготовка на средното образование за защита на Отечеството и обучението на български граждани за придобиване на квалификация „Офицер от резерва“ да се извърши с акт на Министерския съвет. Поради тази причина, до издаването на нормативния документ, обучението в средните училища и професионалните гимназии беше преустановено, допълват от МО.
Как и кога ще бъде провеждано военното обучение
Обучението на учениците в средните училища ще се провежда в часа на класа, в класната стая, в присъствието на класния ръководител. То ще е в рамките на не по-малко от 10 учебни часа – 5 учебни часа за 10-и клас и 5 учебни часа за 11-и клас.
Обучението ще се води от военнослужещи и цивилни служители, преминали методическа подготовка за преподаване на ученици, в рамките на обучителен семинар (общо 16 учебни часа, от които 8 часа самостоятелна подготовка и 8 часа присъствена подготовка).
Материалите, необходими за провеждане на методическата подготовка по време на обучителния семинар, ще бъдат изготвени от Националния военен университет „Васил Левски“ и впоследствие - предоставени на военнослужещите и цивилните служители посредством официалния сайт на образователната институция. Предвижда се да бъдат използвани предварително подготвени презентации, включващи снимков и видеоматериал по изучаваната тема, обясняват от МО.
Според Министерството на отбраната заложените в проекта на постановление часове за обучение са достатъчни учениците в двата етапа на средното образование да бъдат запознати с предложените теми. От ведомството очакват военното обучение да засили интереса на младите хора към военната професия, защото част от темите са свързани с популяризиране на мисиите и задачите на Въоръжените сили.
Какво ще учат учениците
Учениците в 10-и клас ще придобият теоретични знания, свързани със защитата на Родината, същността на гражданско-военните отношения, оказване на помощ на населението от въоръжените сили при кризи от военен характер, действия при откриване на невзривени боеприпаси, участието на въоръжените сили в спасителни и евакуационни дейности, както и в защитата на населението и критичната инфраструктура.
Учениците в 11-и клас ще придобият теоретични знания за историята, мисиите и задачите на въоръжените сили на България, участието на Българската армия в операции и мисии извън територията на страната, същността, целите и задачите на резерва на въоръжените сили на България, какви са въоръжението и екипировката на военнослужещите във видовете въоръжени сили.