Учебното заведение организира конференция „Творчески партньорства“, чиято цел бе да събере мненията на представители на този икономически сектор, за да бъдат от полза при формулирането на конкретни мерки за подкрепа и съдействие от страна на местната власт, образователните институции и гражданските организации. В дебатите участваха още служители на Община Варна, Регионалния исторически музей и читалища, галеристи, издатели, представители на туристическия бранш.
Новата структура ще заработи до месец-два във ВУМ с идеята да насърчава създаването на нетехнологични иновации и внедряването на нови технологии в творческите индустрии. Там ще се предоставят безплатни услуги за стартиране на предприятия или за успешно развитие на идеите на вече съществуващи бизнеси, консултации с водещи предприемачи и помощ при изготвяне на финансов план.
На въпрос има ли интерес от страна на студентите към творческите професии и мениджмънта в сферата, Генова сподели, че младите хора проявяват любопитство, като тенденциите са то да нараства с развитието на технологиите. Тя припомни, че по-амбициозните студенти често се насочват към курсове или специализация в чужбина и не малка част от тях не се връщат в България, а други избират адекватни специалности в родните университети, но те са предимно в София, което води до „изтичане“ на таланти и пречи на развитието на регионалната творческа икономика.
Според Генова Варненският регион има огромен потенциал в културната сфера с над 70 фестивала и много други инициативи, но те не винаги получават необходимия отзвук на местно и национално ниво. Подобрение може да се търси чрез изграждане на механизми за насърчаване на местното предприемачество, за което да способстват висшите училища, местната власт, бизнесът и гражданският сектор, посочи ръководителката на проекта. Тя смята, че специализираният център във ВУМ ще съдейства в тази посока.
Друго решение е изграждането на клъстери с единен подход на действие, което ще позволи споделяне на ресурсите на операторите, по-голяма конкурентоспособност в търсене на нови пазари и повече въздействие при оформянето на политиките в сектора.
Необходимо е и взаимодействие между културния и туристическия сектор, смятат специалистите, тъй като липсата на информация за предстоящите събития възпрепятства операторите да ги промотират адекватно сред своите клиенти. Те препоръчват и по-прецизно проучване на целевите групи потребители. Генова допълни, че културните събития на Варна се радват на добър интерес, като привличат местни и международни публики и туристи, но липсва точна и достъпна статистика относно активността и ефектите от работата на местната творческа индустрия. Последното възпрепятства интереса на младите хора за предприемачество и на чуждестранните организации за инвестиции в сектора. Препоръки за създаване на такива бази данни бяха отправени към Община Варна по време на конференцията.
В заключение представителката на ВУМ посочи, че Община Варна поддържа сравнително добър диалог със сектора, инициира няколко регионални фестивала и съдейства на множество организатори на културни събития. Предизвикателство е да се предложи публичен финансов ресурс за покриването на всички разнообразни идеи, но според нея творческите предприемачи съумяват да осъществят своите инициативи и да ги превърнат в устойчива практика.