Желателно е родителите да четат на децата си и да им дават пример, казва библиотекарят Даниела Христова

И в днешния дигитален свят децата все още посягат към книгите, макар и не толкова често. Желателно е родителите да четат на децата си и да им дават пример. За щастие в последните години идват много майки в библиотеката, които заемат книги, за да четат на децата си още от най-ранна възраст. Това каза за БТА Даниела Христова от Детския отдел на Регионалната библиотека „Георги Раковски“ в Ямбол по повод Международния ден на детската книга, който се отбелязва на 2 април.
„Към момента имаме записани 300 малки читатели, но до края на годината обикновено стават над 1000. През летния сезон традиционно се увеличават, заради задължителната училищна литература и заниманията „Лято в библиотеката“, които организираме от 10 години насам. Има и деца обаче, които целогодишно се интересуват какво излиза в момента по книжарниците – идват, питат за определени заглавия“, посочи Христова.
По думите ѝ по-малките традиционно обичат да четат вечните приказки на Ханс Кристиан Андерсен и Шарл Перо. Интересът на по-големите е към енциклопедии, фантастика, криминални загадки, към книгите на Дейвид Уолямс, Роалд Дал. Сред българските автори най-търсени са книгите „Феята от захарницата“ на Катя Антонова и „Приказки от долната земя“ на Ирена Първанова. Децата предпочитат и нашумелите в последни години автори като Рик Риърдън, Майкъл Морпурго, Холи Уеб.
„Стараем се постоянно да попълваме фонда и да удовлетворяваме читателските търсения както на малки, така и на големи. Сред децата най-активни са от началния курс, може би са най-изпълнителни. Идват и деца в пети, шести клас. В седми клас вече започват да се оправдават, че имат много за учене. Има обаче и седмокласници, които идват и питат за книги, които са в отдела за възрастни. Ние ги стопираме, че тези книги още не са за тях“, коментира още с усмивка библиотекарят.