От МОСВ информираха, че регионалните структури към министерството провеждат акции за почистване по график. Към организирани групи може да се включи всеки гражданин. Целта е с личен пример, именно хората, които са отговорни за прилагането на законовите разпоредби за опазването на околната среда, да привлекат последователи към каузата, коментират от МОСВ.
Инициативата е част от кампанията под мотото „Да сложим точка на замърсяването“, която ръководството на министерството започна миналия месец. По места всички РИОСВ проведоха срещи с кметовете за предприемане на строги мерки по изпълнение на задълженията на местната власт по Закона за управление на отпадъците, казват от екоминистерството. Общинските власти и директори на Областните пътни управления посочиха и участъците, които най-често са припознавани като „точки“ за изхвърляне на отпадъци. Идентифицирани са 420 замърсени участъци. До 31 март трябва да бъдат предприети действия за премахването им, а от 1 април РИОСВ започва проверки за това дали са изпълнени предписанията към общините по всяка „точка“ от предварително посочените от тях замърсени участъци, уточняват още от МОСВ.
В интервю за БТА през февруари заместник-министърът на околната среда и водите Ренета Колева заяви, че ключови за министерството са дейностите за управление на отпадъците. „Начертахме план за действие за почистване на замърсени с отпадъци терени в населените места и извън тях. Дадохме задача на регионалните инспекции по околната среда и водите да определят местата, за които през последните години има информация, че се използват за нерегламентирано изхвърляне на отпадъците“, посочи тя.