Форумът "Висшето образование в условията на кризи: оценки, перспективи, очаквания" се състоя в Тракийския университет в Стара Загора

Втори по рода си форум, посветен на проблемите пред висшето образование, се проведе в Академичния информационен център на Тракийския университет в Стара Загора на 17 март 2023 г., съобщи пресцентърът на КНСБ.
Във форума участваха председателите на синдикалните организации на държавните висши училища от София и страната, ръководствата на Националния синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ (ВОН-КНСБ) и Националното представителство на студентските съвети (НПСС). Специален гост на форума беше бившият министър на образованието и науката Красимир Вълчев, който дори и извън Министерството на образованието и науката (МОН) остана загрижен и ангажиран с проблемите на висшето образование и науката в България, отбелязват от КНСБ.
Бяха представени анализи и оценки на ВОН-КНСБ за състоянието на държавните висши училища по следните показатели: брой работещи, брой учащи, средна брутна работна заплата - систематизирана според спецификата на обучението и съпоставена спрямо средната работна заплата за страната, както и стойностите на допълнителните трудови възнаграждения и бяха оформени заключения.
Според броя учащи в държавните висши училища са обособени следните категории: Над 10 000 са в четири университети: СУ, ПУ, УНСС, ТУС. От 4000 до 10 000 са в девет университети: ТУВ, ТрУ, МУС, ШУ, РУ, ВТУ, ИУВ, ЮЗУ, МУВ. От 1000 до 4000 са в 14 висши училища: МУПв, МУПн, СА-Свищов, ХТМУ, ЛТУ, АУ, НСА, ТУГ, УХТ, УАЗ, УАСГ, МГУ, ВТУ-ТК, УниБИТ; Академиите по изкуства: НХА, НАТФИЗ, НМА, АМТИИ. Под 1000 учащи: ВСУ-ЛК и ВУТП.
Общият средно приравнен брой учащи в държавна поръчка (по данни на регистъра на МОН за 2022 г.) е 139 002, които за петгодишен период са с 20 546 по-малко.
Общо работещите в държавните висши училища (към декември 2022 г.) са 21 589, които за същия период от време са с 1237 души по-малко, основно хора от академичния състав.
Академичният състав в държавните висши училища по данни на Националния статистически институт (НСИ) за 2022 г. е 11 902, а по данни на ВОН-КНСБ (към декември 2022 г.)  11 725. В края на петгодишния период (от учебната 2016/2017 г. до днес) академичният състав в държавните висши училища е намален от 12 899 с 1174 души. В момента академичният състав се състои от 5464 хабилитирани, 5399 нехабилитирани и 862 преподаватели и старши преподаватели.
Основните трудови възнаграждения за академичния състав са в зависимост от ПМС за най-ниската длъжност асистент. Едногодишният анализ показва, че към 31 декември 2022 г. най-високата средна брутно работна заплата е в МУС (3664 лв.), която е 2,55 пъти по-висока от най-ниската в бранша - ВУ-ЛК - 1434 лв.
Съществен проблем се наблюдава в размера на основните трудови възнаграждения за непреподавателския състав, които са близки до минималната работна заплата за страната. През 2023 г. са е в размер на 850 лв., а за 2024 г. се очаква да бъдат 1003 лв.
В седем от държавните висши училища (ЛТУ, УниБИТ, МГУ, СА-Свищов, ВТУ-ТК, ВУТП и ВСУ-ЛК) средната брутна заплата (СРЗ) е от 1434 лв. до 1700 лв., което се отчита като крайно негативна тенденция за сектора, защото е под СРЗ за страната (1750 лв.). Най-фрапиращият пример е за намалените заплати във ВТУ-ТК и ВСУ-ЛК.
Държавните висши училища са групирани и съобразно финансирането по размера на коефициентите в съответните професионални направления. Те са разпределени в шест групи.
В Група 1 (в областта на педагогическите, хуманитарните и природните науки, математиката и информатиката) попадат осем държавни висши училища По общите показатели ПУ е първи, СУ е втори, трети е ТрУ, ВТУ и РУ са на четвърта и пета позиции.
В Група 2 са държавните висши училища в областта на социалните, стопанските и правните науки. По общите показатели ПУ е на първа позиция, на втора са УНСС и ИУВ, СУ е трети, а ТрУ е на четвърто място.
В Група 3, в областта на техническите науки, са 12 държавни висши училища. По общите показатели ТУС е на първа позиция, следват ТУВ, ТУГ, УАСГ и РУ, а на последните места са МГУ, ВУТП и ВТ-ТК.
В Група 4, в областта на аграрните науки и ветеринарната медицина, попадат три държавни висши училища. По общите показатели ТрУ е на първо място, следват АУ и ЛТУ.
В Група 5, в областта на здравеопазването и спорта, са шест държавните висши училища: МУВ, МУПн, МУПв, МУС, НСА И ТРУ. На първите три места са МУВ, МУПв и МУС, а ТрУ е на четвърта позиция.
В Група 6, в областта на изкуствата, са четири държавните висши училища. На първо място е НХА, втори е НАТФИЗ, трети е НМА и четвъртата позиция е за АМТИИ.
Предвид предоставените данни от анализа, общата картина в страната и задълбочаващите се кризи в държавните висши училища в бюджета за 2023 г. академичната синдикална общност на ВОН-КНСБ настоява за: средствата за висше образование да бъдат в размер не по-малко от 1% от прогнозния БВП по текущи цени за съответната година, за която се отнася съответният бюджет. Допълнителни 178,3 млн. лева за първото полугодие на 2023 г. Тази сума е необходима за поддържане на тенденцията за повишаване на субсидията за издръжка на обучението и социалните дейности (стипендии, храноден, общежития) за учащите в държавни висши училища.
Актуализация на ПМС (чл. 92 от ЗВО) за основни месечни възнаграждения за академичната длъжност асистент на два пъти в настоящата година. Размерът на основните трудови възнаграждение за академичната длъжност асистент да бъде не по-малко от 2108 лв. в последното тримесечие на 2023 г.
Средната заплата на академичния състав да достигне нивото от 150% от СРЗ за страната.
Основната месечна заплата за служителите с висше образование в ОКС магистър да достигне ниво от 90% от основната работна заплата за академичната длъжност асистент, а за тези с ОКС бакалавър - не по-малко от 80%.
Размерът на стипендията за учащите в ОНС доктор да бъде не по-малка от 150% от минималната работна заплата за страната.
Размерът на стипендиите за учащите в ОКС бакалавър и ОКС магистър да бъде не по-малко от 125% от минималната работна заплата за страната.
Размерите на средствата за храноден и леглоден да бъдат съответно не по-малко от 10 лв. и от 5 лв.
Увеличението на държавната субсидия е определящо за страната ни, защото гарантира успешен старт на младите хора да учат, да работят и да живеят в България. Държавата е длъжна да осигури необходимите средства по всички възможни начини, а ВОН-КНСБ, като синдикат, гарантира проследяването и управляемостта им в интерес на икономиката и обществото, се посочва в съобщението.