Председателят на Националния съвет на албанците в Сърбия: Имаме гаранции, че САЩ ще подкрепят въпроса за албанците в Прешевската долина

Председателят на Националния съвет на албанците в Сърбия Рагми Мустафа заяви, че по време на последните срещи, които официални представители на албанците в Прешевската долина са провели в Съединените щати, те „са получили гаранции, че САЩ ще подкрепят въпроса за албанците в тази част (на Сърбия)“, съобщи вестник „Коха диторе“. 
В интервю за предаването „Интерактив“ по Косовското радио и телевизия Мустафа каза, че на тези срещи албанците са поискали подкрепата на Съединените щати, за да се сложи „нужния епилог на въпроса с албанците в Прешевската долина в рамките на диалога Косово–Сърбия и да има реципрочност, съответно правната рамка, която би могла да делегира определени права на сръбската общност в Косово, като същото да важи и за албанската общност в Прешевската долина“.
Мустафа оцени срещите на представителите на албанската общност в Южна Сърбия в САЩ като едни от най-продуктивните, като подчерта, че на тях е било откроено „тежкото, дискриминационно отношение на Сърбия към албанците в Прешевската долина“.
Според Мустафа преговорите между Косово и Сърбия са напреднали много, но по думите му, френско-германското (или европейското) предложение трябва да бъде всеобхващащо.
„В това, което е публикувано досега (по европейското предложение), Прешевската долина не е спомената изрично. Въпреки това ние сме получили силната подкрепа от Вашингтон, имаме подкрепата на косовското правителство, като самият премиер (Албин Курти) няколко пъти спомена дори в поставените от него условия (за създаване на Съюза на сръбските общини), че би трябвало да има симетрия и реципрочност в отношението към общностите (албанската в Сърбия и сръбската в Косово – бел. ред.). Считаме, че би трябвало да има уеднаквени стандарти при третирането на малцинствата в Западните Балкани, за да се избегне всякаква възможност за предизвикване на криза в бъдеще“, заяви Мустафа, цитиран от „Коха диторе“.
По думите на Мустафа поведението на сръбските официални представители след срещата на косовския премиер Албин Курти и сръбския президент Александър Вучич в Брюксел в края на февруари и постигнатата на нея договорка по френско-германското предложение е „учудващо“.
„Сърбия все още не се откъсва от логиката на 90-те години на миналия век и от проруското влияние“, допълни Мустафа.
Косовският премиер  и сръбският президент се срещнаха на 27 февруари в Брюксел с посредничеството на ръководителя на дипломацията на ЕС Жозеп Борел и специалния представител на ЕС за диалога между Белград и Прищина Мирослав Лайчак. На срещата Вучич и Курти не подписаха френско-германското предложение за нормализиране на отношенията между двете страни, известно още като европейско предложение, но го приеха.
Сърбия обвинява Косово, че не спазва Брюкселското споразумение, подписано преди почти десет години, особено в частта за формиране на Съюз на сръбските общини (ССО). Конституционният съд на Косово обаче обяви създаването на такъв съюз за противоконституционно, тъй като той не включва останалите етнически общности и може да доведе до упражняване на изпълнителна власт. В началото на февруари косовският премиер посочи шест условия, за да се създаде ССО в Косово.
Следващата среща на високо равнище в рамките на диалога между Косово и Сърбия ще се проведе на 18 март в Охрид.