Проектът се изпълнява по сключен договор с Министерството на енергетиката по програма „Възобновяема енергия, енергийна ефективност, енергийна сигурност“, финансирана по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ФМ на ЕИП) 2014-2021 г.
Общата стойност на проекта е близо 1,2 милиона лева, като дейностите трябва да приключат до 14 април т. г.
Целта е чрез изпълнение на предвидените мерки за енергийна ефективност да се повиши класа на енергийното потребление на системите за външно изкуствено осветление в Ловеч и с. Дойренци, с което да се осигурят по-добри условия за живот на местното население и по-високо качество на градската среда, каза Деков.
По думите му след приключване на дейностите по проекта, съгласно енергийното обследване се предвижда да се намали годишното потребление на първична енергия с 888 560 kWч/годишно, да се намалят емисиите на парникови газове с 1241 тона/годишно спестени емисии СО2 и се подобри качеството на въздуха, да се повиши качеството на работната среда и живот на жителите на община Ловеч и на нейните гости.
Проектът включва дейности по замяна на съществуващите конвенционални улични и паркови осветителни тела с високоефективни LED осветители, въвеждане на автоматизирана система за централизирано управление и мониторинг на уличното осветление, и въвеждане на мерки за използване на енергия от възобновяеми енергийни източници.
За използването на възобновяеми енергийни източници за захранване на уличното осветление чрез соларни модули, на покрива на сградата на бившето СПТУ „Дочо Пенков“, в Северна индустриална зона, е монтирана фотоволтаична централа, която работи с хибридни инвертори и блокове с акумулаторни батерии. Енергията, събраната пред деня, се складира в акумулаторните батерии и се отвежда към уличното осветление вечерно време. Електрическата енергия, произведена от фотоволтаичната централа, се предвижда да е около 10.7 процента от общата потребена енергия. Очакваната обща икономия на ел. енергия по проекта е 80,3 на сто.
До момента са подменени осветителните тела в града и с. Дойренци, монтирани са таблата за управление на уличното осветление и е изградена и работи фотоволтаичната централа. Доставена, монтирана и оживена е системата за управление, контрол и мониторинг на уличното осветление. Предстои въвеждането на обекта в експлоатация от органите на Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК), окончателно разплащане с изпълнителите, провеждане на заключителните събития по публичност и подаване на окончателен технически доклад към Министерството на енергетиката, добави още инж. Петър Деков.
Интересна и полезна информация за политиките на сближаване на ЕС може да намерите в специалната страница на БТА "Европа в България: Общо бъдеще".