АА: Устойчивото възстановяване на пострадалата от земетресението Южна Турция е жизненоважно за дългосрочното развитие, казват официални представители

Целият процес на възстановяване в засегнатия от земетресението южен регион на Турция трябва да бъде устойчив - от премахването на развалините и тяхното рециклиране до подпомагане на повторното отваряне на малкия бизнес, казаха официални представители пред Анадолската агенция.
Двете силни земетресения, които удариха Турция на 6 февруари, отнеха живота на повече от 46 100 души. Те засегнаха около 13,5 милиона души в 11 провинции: Хатай, Газиантеп, Адъяман, Малатия, Адана, Диарбекир, Кахраманмараш, Килис, Османие, Шанлиурфа и Елазиг, предаде Анадолската агенция (АА) за БТА съгласно споразумението за обмен на информация между двете агенции.
„Това бедствие генерира безпрецедентно количество развалини, защото това беше градско земетресение, което удари толкова голяма територия с такава разрушителна сила. Това са 100 милиона кубични метра развалини, което е просто огромен обем“, каза пред АА Луиза Винтън, постоянен представител на Програмата за развитие на ООН (ПРООН) в Турция.
„Това не са само развалини, а домовете на хората, техния живот, мечти и спомени“.
Винтън обаче предупреди, че отломките не трябва да се изхвърлят някъде набързо, в опит да се разчистят градовете. Това трябва да е една от поуките от земетресението през 1999 г.
„Ако руините се изхвърлят в специфични природни зони или там, където има жизненоважни водоизточници, по-късно ще е много по-скъпо и по-трудно районът да се почисти. Така че нашата теза е още от самото начало да се вземе предвид фактът, че голяма част от материала в тези развалини може да бъде рециклиран. Ако се вземат мерки, те може да бъде смлени, разделени и използвани повторно“, каза тя.
„Това е много важно, защото решенията, които се вземат сега, ще повлияят на живота на хората за десетилетия напред“.
Призив към международната общност да подкрепи възстановяването
Винтън отбеляза също, че е важно възстановяването да осигури усещане за нормалност, като се помогне на хората и малките предприятия да започнат отначало било то чрез неголеми суми безвъзмездни средства, или чрез предоставяне на необходимото оборудване.
„Нашето послание към международната общност е, че трябва да се разбере колко безпрецедентен е мащабът на това бедствие. Разселването е огромно. Така че, както каза генералният секретар на ООН Антонио Гутериш, в продължение на десетилетие Турция щедро осигури подслон и настаняване и беше щедър домакин“, каза тя.Според Винтън сега е моментът международната общност да покаже същата щедрост към Турция, да осигури финансиране, за да помогне не само за физическата реконструкция, но още по-важно за възстановяването на нормалния живот, така че хората да могат да живеят в своята общност.
Тя каза, че според първоначалните оценки на Международната организация на труда 150 000 малки магазина и фирми са били разрушени от земетресенията.
Винтън посочи, че прехраната на много хора и семейства  е зависела от едно магазинче и затова е жизненоважно малките фирми да бъдат подкрепени по подходящ начин - от микрокредитиране до дребно финансиране.„Въпросът е да има достатъчно пари при много гъвкави условия, опростяване, локализиране и завъртане на този кран за финансиране възможно най-скоро“, каза тя, отбелязвайки, че във възстановителния процес никой не трябва да бъде изоставен, особено жените.
„Оглавяваните от жени домакинства или жените-предприемачи, които са най-отзад на опашката за всякакви помощи, трябва да бъдат включени в тези финансови мрежи. Така че сега е моментът за международна солидарност. Правителството е начело в усилията за възстановяване, но безпрецедентният обхват и мащаб изискват безпрецедентна щедрост от страна на международната общност“, добави тя.
„Наистина трябва да има подтик за щедрост от международната общност.“
„Възстановяването на малкия бизнес трябва да бъде приоритет“
Сибел Кулаксъз, старши икономист в Световната банка, предупреди, че възстановяването може да струва скъпо, но има различни финансови механизми за подкрепа на устойчивото възстановяване.
Тя припомни пакета за възстановяване, предоставен от Световната банка на пострадалия от земетресението регион.
Световната банка наскоро обяви помощ от 1,78 милиарда долара в подкрепа на усилията на Турция за възстановяване. Беше предложена и незабавна помощ от $780 милиона чрез компоненти за реагиране при извънредни ситуации (CERCs) от два съществуващи проекта в Турция – Проекта за спешна реконструкция след земетресения, наводнения и горски пожари в Турция (TEFWER) и Проекта за градове, устойчиви на климатични събития и бедствия.
Помощта ще бъде използвана за възстановяване на основната инфраструктура на общинско ниво, каза Световната банка, като същевременно се подготвят още 1 милиард долара за подпомагане на засегнатите хора.
Кулаксъз също така посочи значението на възстановяването на малкия бизнес, тъй като повечето от малките фирми трябва да започнат почти от нулата.
„Това трябва да бъде един от приоритетите в процеса на възстановяване. Най-ефективната международно приета фискална политика е предоставянето на директна парична подкрепа на малкия бизнес и домакинствата, засегнати от земетресението. Това може да стане чрез финансови трансфери от общия бюджет“, каза тя.
(Това е новина от деня в Турция, избрана от Анадолската агенция (АА) за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Турция да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)