Становища за справедлив енергиен преход и за устойчиви селски райони изготви и прие Икономическият и социален съвет

Икономическият и социален съвет (ИСС) на Република България прие становища по две основни теми - "Стратегически документи в областта на енергетиката – гарантиране на балансираното развитие на мощностите и справедлив зелен преход" и "Жизнени и устойчиви селски райони в България в контекста на дългосрочната визия на ЕС", съобщиха от там.
Становищата представят основните заключения и препоръки на експертите на съвета, свързани с предстоящите процеси при изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ).
ИСС отчита, че страната ни запазва своите средносрочни и дългосрочни цели за постигане на нискоемисионна икономика, като същевременно извежда приоритета за плавно постигане на технологично индустриално обновяване и запазване на сигурността на доставките на електрическа енергия при условията на поносимост за крайните битови потребители и конкурентност за индустриалните потребители.
От Съвета подчертават, че страната ни е изправена пред сериозни предизвикателства, произтичащи от новите политики за ограничаване на емисиите на въглероден диоксид, които още догодина ще доведат до значимо намаляване на възможностите за подкрепа на битовите потребители, както и за осигуряване на компенсации при увеличение на цените.
В становището, свързано с развитието на селските райони, ИСС подчертава, че бъдещето и благоденствието на селските райони са от първостепенно значение за продоволствената сигурност, автономността и адаптивността на Европа, а също и за устойчивия енергиен микс, който допринася за енергийната независимост на ЕС.
В документа се посочват още проблемите, пред които са изправени селските общини – населението намалява и застарява, предоставянето на здравно обслужване, социални услуги и образование е силно влошено, както и състоянието на инфраструктурата, ограничени са възможностите за заетост, ограничени са транспортната и цифровата свързаност.