На срещата ще се обсъди и планът на Япония да излее преработена вода от тежко пострадалата от катастрофално земетресение и цунами ядрена централа "Фукушима 1" в морето. Някои тихоокеански острови се опасяват, че от това има риск за рибите и риболова, но Токио казва, че такава опасност няма.
Кирибати се оттегли от Тихоокеанския форум в навечерието на миналогодишната среща през юли и това подхрани опасенията, че атолът с обширни богати на риболовни ресурси райони, разположен на 3000 км югозападно от Хаваите, е изпаднал в изолация след установяването на дипломатически отношения с Пекин.
Китай заяви в официален документ, че ще "обърне особено внимание" на държавите от региона и ще увеличи снабдяването с материали и средства, за да помогне на страните да подобрят способността си да се справят с нетрадиционни заплахи за сигурността.
Амбициите на Китай обезпокоиха САЩ и съюзниците им, след като Пекин сключи пакт за сигурност със Соломоновите острови.
Австралия от своя страна предприе действия за засилване на отношенията в областта на отбраната с Фиджи, сключи пакт за сигурността с Вануату и се очаква да подпише сделка по сигурността с Папуа Нова Гвинея тази година. Освен това Австралия, основен донор на помощи за страните от региона, заяви днес, че започва програма за подпомагане на здравеопазването на тихоокеанските острови на стойност 620 милиона австралийски долара.
Маг Кийн, директор на програмата за тихоокеанските острови към института Лоуи в Сидни, каза, че фокусът на срещата е върху "абсолютната демонстрация на единство", след като Кирибати се съгласи да се върне към форума.