Другите пет центъра са предвидени да бъдат в Благоевград, Пловдив, Габрово, Варна и Бургас.
Идеята за създаване на тези Регионални центрове в шестте района за планиране е свързана с проект на Министерството на труда и социалната политика за създаване на регионални офиси, които да развият компетентността на региона по отношение на социалната и солидарна икономика, обясни Клисурска.
По думите й целта е предприятията, които са регистрирани в регистъра по Закона за социалната и солидарна икономика, да имат по-голяма видимост и тази политика да се популяризира в страната.
Съгласно Плана за възстановяване и устойчивост тези регионални офиси трябва да привличат местни бизнес инициативи, които желаят да се регистрират като социални предприятия и тяхната продукция да стане по-видима. Различните бизнес структури ще преминават през обучения. Всеки един от регионалните офиси ще има екип, в който ще работят седем души, каза още заместник-министърът.
Вторият елемент от този проект е свързан със създаването на дигитална платформа, която да обвърже всички социални предприятия на териториите на шестте района за планиране.
Ловеч е избран за "фокус точка", защото е намерено помещение, което да отговаря на нуждите на Центъра. Той ще обедини областите Монтана, Враца, Видин, Плевен и Ловеч. Екипът, който ще бъде нает, ще бъде мобилен и ще обхожда целия район за планиране, за да привлича нови социални предприятия.
Общото финансиране е над 70 милиона лева
Общото финансиране в помощ на социалната икономика и социалната инфраструктура в страната възлиза на над 70 милиона лева. Средствата са от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативна програма "Развитие на човешките ресурси".
"Финансирането е осигурено за две години. След това се надяваме да намерим устойчивост на тези регионални "фокус точки", за да може политиките, свързани със социалната и солидарна икономика да се развиват и да дадем възможност на всички социални предприятия възможност да подобряват своите бизнес процеси“, заяви още Надя Клисурска.
По думите й до средата на март се очаква екипите, които ще работят в Регионалните центрове, да бъдат сформирани. Вече са закупени сградите и оборудването за центровете, извършват се ремонтни дейности.
В страната са регистрирани 39 социални предприятия
Към момента по Закона за социалната и солидарна икономика има регистрирани 39 предприятия, което е крайно недостатъчно, но условията за регистрация са облекчени, коментира заместник-министърът.
Според изискванията за регистрация в съответното предприятие трябва да работят хора от уязвимите групи - трайно безработни над 55 години, лица с увреждания, бежанци, лица изтърпявали наказание и др.
"На пазара на труда има голямо търсене на работна ръка и вече много голям процент от бизнеса има в своите структури хора от уязвимите групи", добави Клисурска.
Другите изисквания за регистрацията по Закона за социална и солидарна икономика, са свързани с това в устройствените актове на компаниите, техните устави и дружествени договори да има разписано, че решенията относно дейността на предприятията се взимат от всички по утвърдена процедура. Според заместник-министъра това е крайно наложително в днешните икономически условия, тъй като е важно работодателят да отчита мнението и становището на своите служители.
Сред другите условия е лицата от уязвимите групи да подпишат съответните декларации за нуждите на Регистъра за социална и солидарна икономика техните данни да бъдат използвани. Има и друга хипотеза, според която ако не са наети лица от уязвимите групи, предприятията обръщат част от печалбата си в социално отговорна идея и мисия, което да се докаже във финансовия отчет.
"Надявам се все повече хора от бизнеса да се активират и регистрират като социални предприятия и да направим така, че социалната и солидарна икономика да бъдат видими и част от конвенционалния бизнес", каза още заместник-министър Надя Клисурска.