Дебатът за оспорваната пенсионна реформа във Франция се насочва към Сената

Долната камара на френския парламент (Националното събрание) обсъди оспорвания пенсионен законопроект, чиято цел е да вдигне възрастта за пенсиониране от 62 на 64 години по време на това, което се очаква да е последното обсъждане на предложението от депутатите, преди то да отиде в Сената - горната камара на парламента, предаде Асошиейтед прес.
Правителството на френския президент Еманюел Макрон обеща да продължи с реформата въпреки националните протести, стачки и социологическите проучвания, които показват, че по-голямата част от французите се противопоставят на промяната.
Двуседмичното обсъждане в Националното събрание бе съпроводено с гневни изблици и хиляди поправки, най-вече от лявата опозиция, което направи невъзможно обсъждането на целия текст от депутатите преди днешния краен срок.
Парламентаристите обсъдиха днес сутринта поправки, отнасящи се за втория от 20 члена.
Правителството и опозицията се обвиняват взаимно, че политическите тактики накърняват демократичния дебат.
Съюзниците на Макрон осъдиха стратегията на левицата за "възпрепятстване" , която е попречила на депутатите да си свършат работата.
Депутатите от опозицията разкритикуваха правителството, че се позовава на парламентарни правила по отношение на законопроекти за бюджета, за да съкрати крайния срок за обсъждане  на толкова важна тема в Националното събрание. 
Сенатът трябва да разгледа законопроекта на 2 март. Очаква се цялостният законодателен процес да продължи няколко седмици.
Работнически синдикати и младежки организации обещаха да блокират Франция  по време на следващия протест, който е планиран за 7 март. 
Правителството се надява текстът все пак да бъде гласуван от двете камари на парламента с подкрепата на десноцентристката партия "Републиканците", която от години настоява да се увеличи възрастта за пенсиониране. 
Центристкият съюз на Макрон има най-много депутати в Националното събрание, но загуби мнозинството си на парламентарните избори миналата година. Сенатът е доминиран от "Републиканците".
За да се противопостави, крайнодесният "Национален сбор" поиска вот на недоверие срещу правителството, който ще бъде разгледан в ранните часове на утрешния ден след края на дебата за пенсионната реформа.
Този ход има по-скоро символичен характер, след като други политически групи заявиха, че няма да гласуват в подкрепа на това искане, което, за да бъде прието, се нуждае от половината от гласовете на 289 депутати. "Национален сбор" има 88 депутати.