Чрез предвидените за изпълнение най-малко 8 финансови инструмента ще бъде подкрепен българския бизнес до 2029 г. Подкрепата ще бъде в два основни области "Иновации и растеж" и "Кръгова икономика". Предвижда се да бъдат реализирани два дългови и четири дялови инструмента на обща стойност от близо 698 милиона лева за инвестиране в разработване на иновации, стартиращи предприятия, внедряване и разработване на дигитални решения, оборотни средства, средства за закупуване на оборудване. В приоритета "Кръгова икономика" ще се реализират само дългови инструменти - заеми и гаранции. Един ще бъде за енергийна ефективност и един за кръговата икономика с подкрепа в проектирането на продуктите, производствените процеси и управлението на отпадъци. Общата им стойност е близо 564 милиона лева.
От МИР обясняват, че новото в изпълнението на финансовите инструменти в настоящия програмен период е, че част от тях ще се реализират в комбинация с безвъзмездни средства, с което се очаква ресурсът да отговоря максимално на нуждите на предприятията. Предвижда се около 262 милиона от сумата по споразумението да бъдат инвестирани като безвъзмездни средства.
От министерството посочват още, че така се гарантира значителен ресурс и за рискови инвестиции в България през следващите поне пет години, след като през декември миналата година беше подписано подобно споразумение и с Европейския инвестиционен фонд за изпълнение на дялови инструменти на стойност близо 360 милиона лева.