За две години Камала Харис успя да се увери, че да си вицепрезидент на САЩ не е просто престижна синекурна длъжност, а изисква от амбициозния политик, който я изпълнява, да се вмести в ролята на подчинен съдружник. Дотук това беше трудно за 58-годишната Харис – бивша сенаторка и бивш главен прокурор на щата Калифорния, смятана за новаторски лидер.
Откакто встъпи в длъжност, „дясната ръка“ на президента демократ Байдън е гледана под лупа. Причината е, че тя е първият цветнокож и първата жена на поста, която се беше борила да стане държавен глава, преди да се съгласи да бъде подгласник на Байдън.
По повод неотдавнашните междинни избори в САЩ през ноември, американската Демократическа партия се подложи на пореден сеанс на самоанализа относно бъдещето си, а в тази връзка – и на бъдещето на вицепрезидентката Харис. Наблюдатели са на мнение, че агитирането за други кандидати по време на кампанията за междинните избори е било възможност за Харис да работи ползотворно с избиратели, които са я подкрепяли в миналото, а биха могли да го направят и отново, отбелязва АП. През кампанията за ноемврийския вот Харис се беше съсредоточила върху младите хора, цветнокожите гласоподаватели и жените. Нейни съюзници отчитат, че за две години вицепрезидентката е извървяла път, довел я до ниво на стабилност, и тя вече е политик, като има какво да каже по въпроси като репродуктивната свобода. Тази тема стана сърцевина на посланията й, след като Върховният съд отмени правото на аборт в САЩ на национално равнище.
„Те смятат да се кандидатират и смятат да се кандидатират заедно“, каза, цитирана от АП, Лафонза Бътлър – бивша съветничка на Харис по време на кандидатпрезидентската й кампания, а сега ръководителка на организация, подкрепяща жени, които защитават правото на аборт.
Харис си навлече постоянни критики на републиканците и някои демократи заради начина, по който работеше по миграционната криза на южната граница на САЩ. Справянето с този проблем й беше делегирано от администрацията на Байдън през 2021 г. и беше първата задача, възложена на вицепрезидентката от държавния глава. Както отбеляза сенаторът републиканец Тед Круз по телевизия Фокс“ обаче, „не даваш на вицепрезидента си най-голямата каша в президентството, освен ако наистина не го харесваш“…
В края на януари Харис беше домакин на среща на високо равнище в Белия дом, посветена на ускоряването на подмяната на оловните тръби на територията на САЩ - проблем, който тя вече е наричала криза на общественото здраве, съобщи Ройтерс. Срещата се провежда една година, след като Харис обяви план за действие по темата и обиколи няколко щата, за да разяснява позицията на президентството по този въпрос.
Проведено през октомври допитване на АП-НОРК (AP-NORC), показа, че около половината демократи искат Байдън да се бори за втори мандат. Не е ясно обаче, дали избирателите залагат по-скоро на Харис. Когато тя се кандидатираше за президент, кампанията й приключи преди вота, а сега благоприятните оценки за нея са далеч по-оскъдни от тези за Байдън. Но това до голяма степен се дължи и на факта, че тя е много по-малко позната на аудиторията.
Според същото проучване на общественото мнение само 37% от пълнолетните американци са благосклонни към Харис, 49% не са, а 13 на сто нямат мнение. При Байдън благосклонните тогава са били 45 процента.
Преди ноемврийското гласуване Харис заяви: „“Изборите имат значение“. „Направихме много дотук. Но ни остава повече. А залозите са високи“. Проблемът на Харис, според анализатори, е, че тя се справя много по-убедително, когато помага за успеха на някой друг, а не на себе си. Иначе, смятат експерти, е видно, че Харис си е създала репутация на човек, който често се оплита в изказванията си. Както посочва АП, Харис е в състояние да се устреми с изказванията си към задънена улица. Това кара съюзниците й да се чувстват неловко, а критиците й – да се опитват да превърнат неблагополучията в широко споделяни видеоклипове.
АП припомня как през септември Харис е говорила за съюза на САЩ с „Република Северна Корея“ докато е била в района на демилитаризираната зона между КНДР и Южна Корея.
Нейтън Баранкин – бивш началник на кабинета й по времето, когато Харис беше сенатор, смята, че гафовете й се дължат на това, че й се налага да се придържа към подробно подготвени сценарии за участия и на притесненията да не би да се отклони от указанията, в чието подготвяне не е участвала лично.
Въпреки това, президентът каза през ноември във Филаделфия, че „тя прави така, че аз да изглеждам добре. А и Бог я обича. Тя ми е повече като другар и сестра, но й доверявам живота си. Имам й пълно доверие“.
Малко преди Байдън да навърши 79 години, припомня Би Би Си, Харис пое пълен контрол върху държавните дела за цели 85 минути. През това време тя заместваше президента, който беше под упойка за редовен медицински преглед.
Очаква се от 17 до 19 февруари Харис да е начело на американската делегация на Мюнхенската конференция по сигурността. Миналата година речта й на този авторитетен форум беше приета добре. Харис я произнесе само 5 дни преди руският президент Владимир Путин да започне инвазията в Украйна, посочва изданието „Политико“.
Анализ на телевизия „Фокс нюз“ изтъква, че много демократи си задават въпроси за „базисните политически умения“ на вицепрезидентката. Медията се позовава на журналист от в. „Вашингтон пост“, който разкрива във всекидневника, че няколко пожелали анонимност демократи са признали, че са „притеснени“ от перспективата Камала Харис да оглави Демократическата партия или дори да се завърне като вицепрезидент през 2024 година. „Вашингтон пост“ пише, че загрижеността за политическото бъдеще на Харис се основава на извършеното от нея като вицепрезидент.
Авторът на изданието подчертава, че според интервюираните демократи представянето на Харис е „незадоволително, белязано от трудно общуване и поведение, което на моменти я прави почти невидима“. А това, според източниците на всекидневника, кара много редови демократи да усещат, че на Харис й липсват силата, харизмата и уменията да изведе до победа президентска кампания.
„Хората са готови да се нахвърлят върху всичко – на всяка погрешна стъпка, на всеки гаф, на всичко, което тя казва“, обобщава ситуацията поддръжничката на Харис, Жаклин Бетадапур, бивша председателка на демократите в окръг Коб, Калифорния, цитирана през януари от „Фокс нюз“. Това, че не я бива в общуването, не й помага, смята Бетадапур.
Други демократи пък смятат, че „американците просто не са склонни да изберат цветнокожа жена за президент, а освен това самата Харис е лишена от политически умения да спечели национална надпревара, коментира телевизия „Фокс“.
„Той (Байдън) смята да се кандидатира и ако го направи, ще се кандидатирам заедно с него“, каза Харис в интервю за телевизия Си Би Ес след тазгодишната президентска реч „За състоянието на съюза“. Така Харис елиминира предположения на демократи, че Байдън ще търси друг за свой кандидат за вицепрезидентския пост.
„Фокс“ цитира в. „Ню Йорк таймс“, който миналата седмица се отнесъл „хладно“ към вицепрезидентката, изтъквайки в заглавие, че Харис „се мъчи да очертае достойнствата на своето вицепрезидентство, но дори и на съюзниците й им е дотегнало да чакат това да се случи“.
Според „Ню Йорк таймс“ някои демократи си дават сметка, че в Белия дом липсва отпечатъкът на Харис и затова искат да се дистанцират от нея, за да гарантират възможно най-добрия резултат в следващия изборен цикъл.
„Фокс“ анализира, че ако бъде избран отново, Байдън ще е най-възрастният стопанин в Белия дом, а изборът му на подгласник на изборите през 2024 г. може да е още по-решаващ заради напредналата му възраст. В цялата американска история е имало само 9 случая, в които вицепрезидент е сядал в креслото на президента поради смърт или оставка на държавния глава.
В най-новата история само Джералд Форд през 1976 г. решава да замени номинирания за негов кандидат за вицепрезидент заради липса на политическа популярност, но в крайна сметка губи изборите от Джими Картър.
Консервативната телевизия „Фокс“ дава думата и на стратега на демократите Джонатан Кот, според когото „Харис беше ключов играч в най-успешните първи две години от президентски мандат, на които съм бил свидетел през живота си“.