Културната институция започна организацията за отбелязването на 150-годишнината от гибелта на Левски още от миналата година с национална конференция с участието на музейни специалисти. Резултатът от нея е том трети - "Васил Левски, българските възрожденци и техните музеи" от поредицата "Нови документи и изследвания", който ще бъде представен на 19 февруари.
Започнахме поредицата, която включва нови документи, разчетени от османските архиви, през 2021 година, отбеляза Чаушева. Първият том е на тема „Васил Левски, комитетската организация и Арабаконашкия обир“. Втората книга бе издаден миналата година и е на тема „Васил Левски и четническите акции от 1867 до 1973 г.“. В нея са включени документи, свързани с дейността на Васил Левски, Хаджи Димитър, Стефан Караджа, Георги Раковски и други четници.
В новия юбилеен вестник "Апостолът“, който излезе от печат преди дни, са застъпени текстове, свързани с рождената година на Левски, за него като учител и пребиваването му в Цариград, нови османски документи за издирването на Левски в Пловдивско, включително и в Карлово през декември 1872 г., за четата на Димитър (Петър) Топалов Войняговеца, за семейството на Ганьо Маджареца, за приписаната на Апостола фраза "Дела трябват, а не думи", за дейността на музея. В партньорство с фондация „Васил Левски“ е издаден друг юбилеен вестник - „Васил Левски - 150 години безсмъртие“. Той се раздава безплатно и е почти изчерпан. В него влизат материали на известни български историци, включително и текстове на учени, които не са сред живите, но дължим много на тях за изследването на Васил Левски, коментира Чаушева.
На 12 и 13 март в музея ще се проведе студентска дискусия -семинар на тема „Памет за Апостола“. Това е продължение на традиционните срещи, започнали през 2012 година, със студентската аудитория от Софийския, Пловдивския и Великотърновския университет, посочи още Чаушева. Тази година активно ще се включи и Университетът по библиотекознание и информационни технологии. Преподаватели, студенти и докторанти ще представят своите разработки, виждания и идеи по темата. Тези срещи са една по-свободна форма на обучения, дискусия и разговор със студентите, коментира директорът на музея.
Изложбата, която НМ „Васил Левски“ - Карлово откри на 6 февруари в галерия „Средец“ в София, също е част от нашата програма, отбеляза Чаушева. Тя ще бъде преведена на чешки език и представена на 3 март в Прага в Българския културен институт. Две изложби на музея гостуват в различни селища – „Всичко каквото съм сторил, сторих го за Отечеството“ и „Европейските измерения на Освобождението на България“. През цялата година те ще продължат да гостуват в различни градове, музеи, читалища и културни средища. Така чрез нашите фото-документални изложби ще поднасяме познание за Васил Левски на хората, които не могат да посетят музея, посочи Чаушева.
За всички деца, които не могат да посетят музея, от началото на годината тече инициативата „150 урока за Апостола“ - виртуални обиколки, онлайн уроци или на живо в музея. Музейните работници гостуват в училища в страната и в чужбина. Чрез разказа на колегите и виртуалните разходки в музея целим децата да научат нещо интересно за семейството, рода на Васил Левски, за родния му дом, революционната му дейност, коментира Чаушева. По думите й заявките от училищата са десетки.