Автор на дизайна е на Капка Кънева, като в него тя е използвала архивни документи и елементи от оформлението на първото издание от 1883 г.
Книгата е публикувана за първи път десетилетие след обесването на Апостола на свободата (1837 – 1873) и остава в историята като неговото първо животоописание и като първия опит за биография у нас въобще, съобщават издателите.
По думите им, „Васил Левски (Дяконът)“ носи на читателите гордост от делата на тази най-светла личност в родната история и от богатството на българския език. В изданието е включен и речник на думи, които вече са излезли от употреба.
„Макар да се е стремил да не идеализира Дякона, в епилога на книгата авторът подчертава: „Читателите да не търсят от мене строго безпристрастна оценка. Колкото и да се предвардях да бъда само прост тълкувател на факти и верни картини, не можах да се стърпя, за да не изпусна на някои места по две-три думи – мои съждения и заключения. Не е да не признавам вредата на тая необективност, но що да се чини? Просто смъртни сме“. Пример за подобна лична оценка в книгата е казаното от Апостола пред бай Иван Арабаджията от село Цароцово, че който ни освободи, той ще ни зароби. Според историците в тези думи четем мнението на Захарий Стоянов, който сам определя себе си не като русофоб, аз като тиранофоб“, пишат още издателите. / ГН