Новото летище в Албания, което ще струва 104 милиона евро и се явява третото международно летище за страната, към момента се строи в лагуната Нарта на близо 10 км северно от Вльора, където е и устието на река Вьоса. Очаква се летището да заработи през 2025 г., да разполага с 3,2-километрова писта и да обслужва до два милиона пътници годишно.
Местни жители виждат летището като възможност за по-добър живот. Същевременно обаче Александър Трайче от Албанското дружество за опазване на природата (PPNEA) казва, че летището представлява сериозна заплаха за лагуните Нарта и Караваста, разположени около градовете Вльора, където ще бъде летището, и Фиер, град на север от Вльора. По тази причина природозащитници започнаха дело за спиране на изграждането на летището.
Милиони прелетни птици използват лагуните в Албания за почивка по адриатическия маршрут, който изминават от Европа до Африка. Лагуните се посещават от близо 3000 фламинги и пеликани годишно.
„Да се построи такава инфраструктура точно по средата на този маршрут би означавало изключителна вреда за популациите от птици, с които районът е познат и на които се дължи цъфтежът му“, каза Трайче.
Нико Думани от неправителствената организация за опазването на Вльора обвинява правителството, че е променило предварително одобрения план, като е включило защитена зона като част от плановете за изграждането на летището.
„Странно е как политиките на развитие се сменят от рекламиране на туризма към рекламиране на други индустрии като въздушния транспорт и се експлоатира хабитат, който е толкова важен за туризма“, каза Думани.
Според базираната в Германия организация ЕуроНатур (EuroNatur), лагуната Нарта е част от екологична мрежа от територии за опазване на видове птици и местообитанията им в дългосрочен план и построяването на летище там би нарушило целостта на речната екосистема на Албания.
Албанското министерство на туризма и околната среда каза, че е провело консултации с местни жители и експерти. В отговор до АП същото министерство посочи, че мястото за летището е избрано „като най-благоприятната алтернатива“, тъй като през 20-те години на миналия век вече е било започнато изграждането на военна писта.
В доклад на ЕС за напредъка на Албания от 2022 г. се казва, че работата по летището е започнала през декември 2021 г. „в разрез с държавните закони и вече ратифицираните международни конвенции за защита на биоразнообразието“, отбелязва агенцията.
Природозащитници изразиха и притеснение, че птиците биха могли да застрашат безопасността по време на полет. Министерството на туризма и околната страна каза, че „редица защитни мерки ще бъдат предприети“.