Над 27 хиляди литра вино са произведени в Института по лозарство и винарство в Плевен за година

Повече от 27 хиляди литра вино са произведени в Института по лозарство и винарство (ИЛВ) в Плевен през миналата година. От общото количество 17 800 литра е бяло вино, 9500 литра е червено и розе. Това каза за БТА доц. д-р инж. Емил Цветанов, директор на единствения Институт по лозарство и винарство в България, който е със 120-годишна история. 
През миналата година, която според много специалисти, се отличаваше с добра реколта, от лозовите масиви на Института са добити 52 тона грозде. От тях 20 тона са продадени, а другите 32 тона са преработени. "Годината беше по-специфична, по-суха, което предпази лозите от заболяване, доведе до по-силни аромати и захарност на гроздето", коментира доц. Цветанов.
"Към момента ИЛВ разполага с близо 600 дка насаждения с български и интродуцирани бели и червени, винени и десертни сортове грозде, 10 дка вкоренилище и 20 дка маточник", добави доц. Цветанов. Институтът извършва търговска дейност с посадъчен материал от над 20 популярни и новоселектирани сортове, продажба на десертно и винено грозде, както и на готова продукция от вина и ракия. 
Българинът е традиционалист и предпочита червените вина. 
Една от двете винарски изби на ИЛВ е сред най-старите в България. Тя е създадена още през 1892 г. като учебна към Лозаро-винарското училище в града, каза доц. д-р Татяна Йончева, научен секретар на Института. В тази изба се съхранява една от най-старите колекции от вина. В нея са включени образци от първите реколти на избата, както и вина от местни и от интродуцирани сортове и от такива, създадени в Института. Запазени са и вина, подарени на ИЛВ по различни поводи. Тази изба, разположена в двора на Института, е т.нар. опитна. В нея се провежда научно-изследователската работа.
ИЛВ има още една изба – производствена в местността "Томовското", където са и лозовите масиви, на изхода за София. Тя е построена през 1970 г. и разположението ѝ е тип шато – сред лозови насаждения. "Тази изба е с голям капацитет, който за съжаление през последните години не може да се ползва максимално", коментира доц. д-р Йончева. Там се произвеждат бели, червени вина и розе, както и ракия за търговска цел. Институтът разполага и с два магазина.
Доц. Йончева е категорична, че българинът е традиционалист и предпочита за своята трапеза червените вина. В последните години все по-популярни са вината розе. В избите на ИЛВ се произвеждат предимно вина от сортове като "Каберне", "Мерло", "Сторгозия", по-малки партиди – "Рубин" и "Гъмза". 
По традиция в Института по лозарство и винарство ще отбележат празника Трифон Зарезан днес. От 10:00 часа гостите, сред които се очаква председателят на Селскостопанската академия проф. Мартин Банов, ще бъдат посрещнати в сградата на Института. Около 11:00 часа всички заедно ще се отправят към местността "Томовското", където изпълнители от Северняшкия ансамбъл "Иван Вълев" ще пресъздадат ритуала по зарязване на лозите.