Джон Хюм, който е на 81 години, е от Южна Африка. Резерватът, който е открит през 2009 г., се простира на частния му имот от 8500 хектара в северозападната част на страната. Днес там живеят 2000 бели носорога, а работниците са около 100.
През миналата година собственикът обяви намерението си да връща в дивата природа стотина носорога годишно.
Отглеждането на тези животни е скъпо занимание, каза Хюм пред АФП. Той отглежда носорози от 30 години без печалба. Грижите за един екземпляр до навършването на 4 години биха могли да струват повече от 26 000 евро.
Проектът се ръководи от организацията "Платинум Рино", която излезе с официално съобщение, че търси "перфектния купувач, фондация или частно лице, със страст към опазване на носорозите и със средства за тяхното развъждане".
Република Южна Африка е дом на повече от 80 процента от световната популация на тези животни. Бракониерството е под силния натиск на азиатското търсене на рогове, които се използват в традиционната медицина като терапевтично средство и афродизиак.
През 2022 г. 448 носорога са били убити в РЮА. Според правителството това е с три по-малко от предходната година.
През 2017 г. Джон Хюм организира противоречива онлайн продажба на рогове с цел събиране на средства за запазване на носорозите, предизвиквайки възмущението на защитниците на околната среда.
Роговете на носорозите се премахват безопасно и безболезнено с поставяне на животните под анестезия. Така те престават да бъде цел на бракониерите.
Роговете на носорозите струват 60 000 щатски долара за килограм на черния пазар. Това е цена, надхвърляща тази на кокаина.