Предизвикателствата пред продоволствената сигурност обсъждат на двудневна среща в София представители на седем страни от региона

Предизвикателствата пред продоволствената сигурност във времена на кризи обсъждат на двудневна среща в София представители на земеделските министерства на седем страни от региона – България, Румъния, Гърция, Хърватия, Черна гора, Косово и Словения.
Инфлационните процеси, достъпът до суровини и транспортни коридори, влиянието на климатичните промени в селскостопанския сектор, насърчаването на местното производство са други теми на срещата, организирана от българското Министерство на земеделието.
Кризите са за това да ни учат, че трябва да живеем и общуваме заедно с другите държави, особено със съседите си, посочи служебният министър на земеделието Явор Гечев на форума. Той изтъкна, че Балканите са взаимосвързани като култура, продукция, храни и добави, че това може да бъде използвано като основа за добро сътрудничество и за преодоляване на кризите.
Като посочи, че кризите ни учат да споделяме опит и информация, Гечев даде пример с науката. Науката може да помогне много в намирането на по-добри сортове, които страните да споделят в географските си райони, за аклиматизацията на сортовете, които дават по-добри добиви и по-добри гаранции при промените на климата, отбеляза той. 
По думите на министъра кризите ни научиха да имаме икономически инструменти, които да гарантират доходност на земеделските производители, да се гарантира, че когато настъпи криза, земеделският производител няма да бъде изхвърлен от пазара, да има друг тип социална гаранция - не просто за продажбата на продукти, а за устойчивост на земеделските производители.
Балканите имат богатство на климат, на условия и качествени храни, каза още министър Гечев. Храните, произведени на Балканите, са по-вкусни и ще продължават да бъдат по-качествени, отколкото в редица други държави, смята той. 
Като голям проблем в България, Явор Гечев посочи липсата на работна ръка и недобрия стандарт на живот на хората, които се занимават със земеделие, особено на обикновените работници в сектора. Като друг проблем, с който се сблъскваме, той посочи факта, че много българи отиват да работят в други държави в земеделието.