"Левски е третият седнал отляво надясно. Иван Цанков е първият седнал със сабята. Той е бил сподвижник на Левски, заедно са участвали във Втората българска легия. След това Цанков се заселва в Бургас. Бил е окръжен управител на Бургас, бил е кмет на града и изобщо общественик, който оставя силен отпечатък в развитието му", обясни за БТА Георгиева.
Иван Цанков два пъти е бил кмет на Бургас, с прекъсване - от 22 ноември 1887 г. до 20 април 1890 г. и от 8 октомври 1893 г. до 12 юли 1894 г.
"Оригинални надписи на самата снимка няма. Тези, които се виждат, са изписани много по-късно и за съжаление неправилно са поставени, но така ни е предаден фотосът. Снимката е правена от Иван Карастоянов, който е бил придворен фотограф. Предадена ни е от негови родственици през 80-те години на 20-и век", заяви за БТА директорът на Държавния архив. Там се пазят документи и снимки на наши възрожденци, както и документи по тържественото освещаване на паметника на Васил Левски в Приморския парк в Бургас през 1938 г.
"Много голямо тържество е било. Присъствали са представители всички държавни учреждения и обществени организации в Бургас, както и кметовете от общините от Бургаски регион", каза Георгиева.
Автор на паметника в Приморския парк в Бургас е Васил Вичев - сливенски скулптор, завършил Художествената академия.