Цялата информация, която е поискана от министерството, е предоставена, така че вярвам, че информацията е обработена и обвиненията са повдигнати на база на факти, добави той.
Според него тезата, че обвиненията са повдигнати едва ли не защото е спрян договорът с „Газпром“, са необосновани. „Решението да не отговорим на исканията за промени в плащането е изцяло на бившето правителство. Други държави са продължили да плащат. Тоест, ако говорим, че спазваме някакъв санкционен режим, не е вярно“, посочи Росен Христов.
„Много държави в Европа продължават да купуват газ с намаляващи темпове там, където могат да диверсифицират“, каза служебният министър на енергетиката. Като пример той посочи държави като Унгария и Германия.
„Като говорим за „Газпром“, на всички вече е ясно, че ние не спряхме да купуваме руски газ. От април до август-септември е купуван без да се изискват сертификати за произход. Тоест голяма част от него е абсолютно доказано с руски произход. Ние продължаваме да купуваме руски газ, само че го правим през търговци на по-висока цена, което за мен не е обосновано и е в ущърб на потребителите“, отбеляза Росен Христов.
Той каза, че сега купуваме газ изключително чрез тръжни процедури, открити и за всяка покупка се изисква сертификат за произход, който да гарантира, че газът не е руски.
„Логиката на санкциите е да не отиват средства в Русия, за да може те да финансират войната. Тоест ние финансираме война, когато не се искат такива сертификати", посочи Христов.
Според министъра на енергетиката е имало договори с различни търговци, които са избрани по непрозрачен начин - с някаква директна комуникация, с мейли до тях. Няма нито една обявена тръжна процедура с ясни правила за участие.
Няма проблем да се купува форсмажорно „първия, втория, третия месец, но това продължава месеци наред", каза Росен Христов. Той обясни, че същите търговци в момента дават много по-ниски цени, защото участват в една конкурентна процедура.