Фермерски и занаятчийски пазар подготвя Община Търговище в рамките на Традиционния пролетен панаир

Община Търговище планира провеждането на фермерски и занаятчийски пазар от 9 до 13 май в седмицата на 244 -ия Традиционен пролетен панаир (8-14 май). Пазарът ще е разположен в Алеята на занаятите в парка „Борово око“, съобщиха от администрацията на кмета Дарин Димитров.
Целта на инициативата е да се осъществи пряк контакт на посетителите на панаира както с регионални, така и с производители от цялата страна.
Общината отправя покана за включване към регистрирани земеделски производители, занаятчии, регистрирани по реда на Закона за занаятите, както и производители на еко/био изделия и козметика.
Желаещите да участват трябва да заявят това в срок до 21 април на някой от следните телефони в Община Търговище: 0601 68 693; 0601 68 604; 0879 869 330; 0876 720 071.
Ангажимент на заявилите участие в пазара е да спазват санитарно-хигиенните изисквания на действащото национално и европейско законодателство. Те трябва да разполагат и със собствени хладилни съоръжения, в случай че предлагат млечни и месни продукти или други специфични групи храни. 
Изискване към производителите е да са на терен в интервала от 16:00 ч. до 19:00 ч. в дните, в които са заявили участие. Иначе работното време на пазара ще съвпада с това на търговското изложение в залите на Художествена галерия „Никола Маринов“ – от 8:00 ч. до 21:00 ч.  
Справка на БТА показва, че най-ранните сведения за Търговищкия панаир са от средата на 18 век. Различни предания разказват, че в първите дни на май в Ески Джумая (днес Търговище), се събирали хора от целия регион и организирали конни надбягвания т. нар. кушии. Покрай конете посетителите на кушията започнали търговия и с едър и дребен рогат добитък. Постепенно се включили производители и търговци на селскостопански произведения, започнали да изнасят за продан стоката си и занаятчии от града: сарачи, грънчари, абаджии. С времето запристигали търговци от близо и далеч. 
Провеждането на Ескиджумайския панаир прекъснало по време на Руско-турската освободителна война и последвалите я съдбовни за България исторически събития.
Но още в началото на 1880 г. финансовият министър на Княжество България, Григор Начович, внесъл предложение за възстановяването на панаира. Княжеският указ, с дата 10 януари 1880 г., постановява да се провежда ежегодно “търг” в Ески Джумая. Определена била и дата за откриването му – 1 май (14 май по нов стил) и продължителност – осем дни.