За банковата индустрия предстои предизвикателен период, смята Петя Димитрова от "Пощенска банка"

За банковата индустрия предстои предизвикателен период. Времената ще бъдат трудни, това заяви Петя Димитрова, изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на Пощенска банка по време на събитието "Светът през 2023", организирано от списание "Икономист" (The Economist).
Не е ясно какво ще стане с рецесията, инфлацията не си отива, лихвите се увеличават и много от икономиките имат затруднения. Смятаме, че нашата стратегия е дългосрочна и устойчива и искаме да продължим да работим по този начин, каза Петя Димитрова. Ще бъдем близо до хората и до клиентите си, подчерта тя.
Иновациите вървят с пълна сила и банковата общност направи много в тази посока. Ще има голям преход към новите технологии, а инвестициите в изкуствен интелект ще се значителни и необратими. Всички клиенти ще се възползват от тези иновации, каза Петя Димитрова. Висчки виждате какво се случи след появата на "Чат Джи Пи Ти" (ChatGPT, онлайн платформа с изкуствен интелект, която успява да отговори на редица потребителски запитвания, бел. ред.)
Устойчивите (ESG) политики за опазване на околната среда са много важни не само за икономиката, но и за обществото. Ние развиваме много програми в тази област, които да помагат на обществото, каза още Петя Димитрова.
На тези дискусии става въпрос как се кове политика и много се радвам, че и ние участваме, каза Тим Курт, изпълнителен директор на "Аурубис България" по време на същия панел. Можем да постигнем по-скоро това което желаем и това ключът към устойчивостта. Ако нашите наследници не получат, това които трябва да им дадем, значи сме се провалили. Сега има кризи, война и стагнация и това повишава нашата отговорност пред бъдещите поколения, добави Тим Курт.
По думите му взаимодействието между бизнеса и правителството е ключ към това да се постигнат ключови цели като декарбонизация, свързаност и дигитализация.
Курт посочи, че тези принципи се влагат и при произвежданите от компанията цветни метали, част от които се добиват и в България. По думите му отговорния бизнес не може да се провали по пътя към устойчивото бъдеще.
Нашата компания се развива много бързо – ние сме бизнес модел и пример за много други компании, каза от своя страна Юрг Буркхалтер, генерален мениджър на Кока-Кола ХБК България.
Миналата година беше пълна с предизвикателства, с растящи цени на суровините и на енергията и затова трябваше да намалим ресурсите с които сме работили, каза Юрг Буркхалтер, в своето изказване. Преди година обявихме цел да постигнем нула въглеродни емисии до 2040 година и смятам това за постижимо. Сега инвестираме 250 млн. лева за намаляване на емисиите. Включваме в своите планове и своите логистични партньори, каза Юрг Буркхалтер.
Нашият завод до София ползва 100 процента възобновяема енергия, електромобили и прилага нови рецепти с много ниско количество захар. С 16 процента е по-малко и водата, с която правим нашите напитки. Намаляваме теглото на пластмасата на опаковките и тази година искаме да спестим 100 тона пластмаса. Ще имаме по-добри решения за връщане на бутилките за да ползваме отново вложените материали Нашите хладилнини шкафове дават възможност да пестим 4000 тона въглероден диоксид годишно, каза още Юрг Буркхалтер.
Държавите, които нямат инвестиционни политики за миграцията(не насърчават трудовата миграция(бел. авт.) ще се озоват в неблагоприятно икономическо положение положение. Това заяви, Робърт Рос-Клунис главен юристконсулт към дружеството "Хенли енд партнърс (Henley & Partners).
Той посочи, че дружеството, което представлява е едно от първите, които са акцентирали върху въпроса с планираното гражданство и необходимите инвестиции в привличането на чуждестранни таланти, капитали и др.
Рос-Клунис посочи, че след финансовата криза в млата от 2008-2009 г. е приложила схема за привличане и натурализиране на чуждестранни работници, която е допринесла за ръст на икономиката и увеличаване на заетостта.
Рос-Клуни отбеляза, че компанията му разработват програми за стимулиране на икономиките и за увеличаване на инвестициите. Това са свързани политики, които вдигат приходите от данъци, помагат за развитие на инфраструктурата и за намалена зависимост от заеми и помощи.
Той даде пример с Обединените арабски емирства (ОАЕ), които успешно са привлекли голям брой таланти със златна резидентска виза. Европа има нужда да се въведат такива емигрантки политики, които да привличат таланти от различни държави, допълни той.
Четиримата взеха участие в панел посветен на добрите корпоративни управленски практики, прокарването на път за развитието на ВЕИ мощности и устойчива инфраструктура и лидерството чрез иновации и дигитална трансформация.