Ямболската гимназия „Васил Левски“ представи инициативата си „150 години памет за Апостола“

Профилираната гимназия „Васил Левски“ в Ямбол представи инициативата си „150 години памет за Апостола“ на пресконференция в пресклуба на БТА в града. Целият февруари ще премине под знака на различни възпоменателни събития по повод годишнината от гибелта на Васил Левски. Прояви предстоят също през март и април, обявиха от едноименната гимназия.
Подготовката за отбелязване на бележитата годишнина е започнала още в края на миналата година. С идеи активно са се включили и самите ученици, а не само педагогическият колектив. „Целта е да разширим кръгозора на учениците отвъд учебното съдържание. За Левски се казва, че колкото повече ровиш в биографията му, толкова по-чист излиза“, отбеляза директорът на гимназията Донка Атанасова.
В програмата за отбелязване на годишнината са литературният конкурс „Към Левски – по прекия път…“, както и конкурси за мултимедийна презентация и за рисунка. Награждаването от тях ще се състои на 17 февруари. Подготвена е и изложба „150 години памет за Апостола“, която ще бъде представена както в гимназията, така и в най-старото ямболско читалище  - „Съгласие – 1862“.
В литературния конкурс са се включили над 80 ученици, не само от Ямбол, а от всички общини в областта. В него те трябва да подберат и рецитират художествени текстове за Апостола. „Идеята беше децата да потърсят по-прекия път към Левски, чрез вълнението на известни, и не чак толкова известни автори, писали разкази, стихове, драматургични творби. Надяваме се, че това, което са научили, ще ги накара по-дълго да носят Левски в сърцето си“, каза Веселка Петкова, учител по български език и литература.
На 17 февруари, в Културно-информационния център „Безистен“, гимназия „Васил Левски“ организира дискусия с проф. Пламен Митев. Същият ден в училището ще се състои полагането на клетва на новоприетите в гимназията осмокласници. Ритуалът се прави за трета поредна година. На него ще присъства и Христина Богданова, която е праправнучка на сестрата на Апостола – Яна Кунчева. По-късно тя ще бъде и специален гост на т. нар. паметно събрание в Синия салон на читалище „Съгласие – 1862“.
„Паметното събрание има идея да продължи нишката, която ни свързва с Левски. Убедени сме, че винаги има какво още да се научи за Дякона. На сцената ще има и чекрък, който символично да завъртим към посока към бъдещето, да дадем тази нишка на пътя, който ни очаква. Част от този път сме ние, но нека не забравяме, че в този път е и Левски“, допълни Веселка Петкова.
Клетвата на осмокласниците е създадена по нейна идея. „Самата аз съм възпитаник на това училище и затова доста по-емоционално подходих към написването на клетвата. Голяма част от думите в нея са думи и на самия Апостол. Написани са като думи, които да произнесе съвременният осмокласник – да пази заветите и продължава традициите на всички, които са били преди него“, разказа още тя.
Васил Левски и националните герои „оживяват“ и в коридорите на едноименната гимназия в Ямбол. Идеята е дори в междучасията учениците да имат уроци по родолюбие. На 17 февруари ще бъде открита стена с изобразени исторически факти от живота и делото му. Може да бъде видяно знамето на Карловския революционен окръг, клетвата на Апостола, както и някои от по-малко познатите завети на Левски, допълни преподавателят по история Галя Маркова.