Музей в Париж представя влиянието на праисторическото изкуство върху творчеството на Пикасо

Рисунки на животни, гравирани кости, статуетки - праисторическо изкуство, открито през двадесети век, е повлияло творчеството на Пабло Пикасо и това се представя в изложба, която се открива идната сряда в антропологичния Музей на човека в Париж, съобщи АФП.
Повече от 40 произведения и предмети на испанския творец, както и праисторически експонати, са обединени в експозицията "Пикасо и праисторията", която предоставя уникалната възможност да се открие връзката на Пикасо с изкуството през този исторически период.
"Праисторическо изкуство с Пикасо, това е любопитно, пресичане на гледни точки", обясни пред журналисти Сесил Годфроа, историк на изкуството и куратор на изложбата.
Макар датирането на първите експонати и рисунки от праисторическите времена да започва в началото на двадесети век, едва в периода между двете войни Пикасо, който вече е утвърден художник, открива мита за първите артисти и започва да експериментира. 
Когато през 1922 г. в От Гарон, Франция, е открита статуетката на Венера от Леспюг, Пикасо купува две копия на статуетката, които подрежда сред своите творби в ателието си.
Изложбата е част от събитията по повод петдесетата годишнина от кончината на Пабло Пикасо (1881-1973) и ще може да бъде разгледана до 12 юни 2023 г.