Да не забравяме, че не пънкът създаде Вивиан Уестууд, а Вивиан Уестууд създаде пънка, казва проф. Любомир Стойков

Академията за мода почете паметта на емблематичната британска дизайнерка Вивиан Уестууд, която си отиде на 81-годишна възраст в края на 2022 година. Това се случи по време на социално-културния проект "Вечери на стила".
Носители на "Златна игла" и други талантливи модни дизайнери, коафьори и гримьори презентираха тоалети, вдъхновени и посветени на британската дизайнерка в столичната галерия "Милениум", разказват от Академията за мода. 
"В стила на Вивиан Уестууд изпъкват най-вече бунтарството, неконформизмът и комбинацията на дълбока естетическа култура, от една страна, и усетът за духа на времето и атмосферата на улицата, от друга. Нейното изкуство впечатлява с изключителната интелигентност и компетентност по отношение на естетическите знаци и символи на важни етапи от цивилизацията. Тя се вдъхновяваше от реалния живот, от улицата, от рокмузиката. Да не забравяме, че не пънкът създаде Вивиан Уестууд, а Вивиан Уестууд създаде пънка. Тя и Малкълм Макларън имат най-голям принос към семиотиката на визуалния хаос в духа на "Шокът е шик!". Незабравими ще бъдат нейните каузи в защита на бедните и онеправданите, за налагане на устойчивата мода и за опазването на природата. Кралицата на пънк модата ще продължава да ни се усмихва иронично, да ни вдъхновява и от другия свят, защото е безсмъртна! Поклон пред паметта на Вивиан Уестууд", коментира проф. Любомир Стойков, главен организатор на събитието.
Във вечерта, посветена на Вивиан Уестууд, бяха показани няколко тематични произведения на носителите на "Златна игла" - Радостина Долапчиева, Албена Александрова, Аксел Харди, Мариела Гемишева и Светослав Колчагов. Лиа Каменова също представи аутфит по темата. Артист-коафьорът Мария Караганова и гримьорът Диана Конова презентираха грим и прическа в стила неопънк. 
Светослав Колчагов, дизайнер-асистент на Вивиан Уестууд, дойде специално от Лондон за събитието. Той показа костюм от колекцията “KB” на KolchagovBarba, изработен в традициите на висшата мода (Haute Couture). 
Гвоздеят на вечерта бе представянето на оригинален аутфит на самата Вивиан Уестууд, съчетаващ в едно едни от най-известните компоненти на дизайнерката - плисирана пола от шотландско каре и драпирани корсети, повлияни от ерата на Мария-Антоанета, и обувки с висока платформа. Става дума за облекло, създадено от Вивиан Уестууд с наименование Active resistance to propaganda, есен/зима `2005. Тоалетът беше представен от модела Кристина Несторова. Ексклузивното облекло беше доставено специално за вечерта от Светослав Колчагов.
Проф. Стойков проведе импровизиран разговор с Колчагов, от който стана ясно, че Вивиан непрекъснато е повтаряла на своите ученици и асистенти да не се оплакват от работата и да не приемат труда като робство. "В модата хората не оценяват колко много труд е вложен при създаването на една колекция. Вивиан Уестууд ни учеше и ни внушаваше, че сме там за удоволствие, че сме артисти и правим мода, защото това е нашата страст. Аз бях единственият от нейните асистенти, който създаваше дрехите, които носеше. Предполагам, че тя не е искала да се съблича пред всеки", разказва Светослав Колчагов. Той разказа и интересни моменти, свързани с прякото му участие в създаването на прочутата сватбена рокля на Кари Брадшоу (героинята на Сара Джесика Паркър) от филма "Сексът и градът".
/ДД