Те припомнят, че 27 януари - международен ден в памет на жертвите на Холокоста, е обявен от общото събрание на ООН за ден, в който се почита паметта на евреите, избити по време на Втората световна война от нацистка Германия. Основните тържества в чест на Международния ден в памет на жертвите на холокоста се провеждат на територията на мемориала Аушвиц-Биркенау.
Панорамата в София започва с документалния филм "Фотолюбител" на режисьора Дариуш Яблонски. През 1987 г. в един от виенските антикварни магазини са открити неколкостотин цветни диазпозитиви от времето на Втората световна война. Оказва се, че на тях са запазени сцени от живота в гетото на Лицманщад (германското име на град Лодз). Техен автор - това са първите такива в историята на фотографията - е Валтер Геневайн, австрийски гражданин, любител на фотографията и счетоводител. Той документира работата на евреите в гетото, превърнато в голямо производствено предприятие. Във филма се цитират германски документи и кореспонденция от периода на окупацията, които разказват за кулисите на гетото, за съдбата на самия Валтер Геневайн и ръководителите на еврейския анклав.
"Кабаре на смъртта", на 31 януари, на режисьора Анджей Целински е разказ за артисти с еврейски произход, борещи се по време на войната за оцеляване чрез единственото достъпно за тях оръжие: музикално, театрално и филмово творчество. За да се защитят от хитлеристкия репресивен апаратq те използват шега, кабаретни представления, скечове, спектакли, песни и концерти, които организират в концлагерите и гетата. Борят се за живота си, но най-вече, както те самите подчертават, за душите и достойнството си.
"Лелята на Хитлер" (режисьор - Михал Рогалски) на 1 февруари е с участието на Якуб Гушковски, Юлиуш Кшищоф Варунек, Марта Шчислович, Малгожата Пижак, Михал Петруш. Сюжетът е от 40-те години на ХХ век. Леон и синовете му работят на Висла, като събират пясък. Един ден мъжете вадят от реката жена и малката й дъщеря - двете са еврейки, избягали от Варшава, където вече няма къде да се укриват. Леон започва дълга борба за тяхното оцеляване. Дава убежище на жените в дома си, рискувайки живота на собственото семейство.
На 2 февруари е прожекцията "Братя" (режисьор - Лукаш Осталски). Участват Ян Хринкевич, Йовита Будник, Йенджей Хицнар, Миколай Матчак, Войчех Жентек. В малко селце, в Мазовше, през 1943 година, двама юноши - братята Янек и Сташек, намират в една от стопанските постройки укриващи се евреи. Те са техни връстници - Абрам и Хаим, синове на уважаван аптекар, живял преди войната в съседното градче. Само те двамата са оцелели от погрома, който германците са устроили на евреите в близката гора. Въпреки смъртната опасност, Янек и Сташек решават да скрият момчетата, но не съобщават на никого за решението си.
/ДД