Проф. Енчо Николов Попов е подавал в Патентно ведомство на България заявки за 154 изобретения, в момента има десетки действащи патенти у нас и в чужбина в областта на електротехниката. Той е роден на 15 декември 1935 г. в Цар Калоян, умира на 5 януари 2023 г. Три пъти е бил отличаван с наградата "Изобретател на годината". По негова идея в Института по технология на металите "Акад. Ангел Балевски" - БАН бе патентовано и произвеждано съоръжението ЖЕТМАГ, което намира добър прием в индустрията на САЩ и др. страни. Вписан в "Златната книга на Патентно ведомство на Република България" през 1999 г. През 2011 г. му е признат патент в САЩ, по който американска фирма купува от България най-мощните алтернатори в света. Сред действащите му патенти са: статор с вентилационни канали за електрическа машина, безчеткова електрическа машина с възбуждане от постоянни магнити и др. (фирма "Алмотт" ООД)
Всичко започва в края на 60-те години на 20-и век, когато ученият се включва в разработката на задвижванията на всички български металорежещи машини, произвеждани в заводите в Сливен, Троян, Нова Загора, Пазарджик, разказа Атанас Христозов. Задвижванията са разработени от екип, ръководен от българския учен. В този период проф. Енчо Попов посещава Япония, за да се запознае отблизо с работата на световния лидер в производството на електрически задвижвания "Фанук". С помощта на разработките на проф. Попов през 80-те години България се превръща в световен лидер в производството на металорежите машини с ЦПУ.
Първият проект, който пряко свързва през 2006 г. Атанас Христозов с проф. Енчо Попов, е за разработката на високомощностен алтернатор, предназначен за автомобилната индустрия на САЩ. Алтернаторът е внедрен в производство за нуждите на голяма американска компания през лятото на 2007 г., а изобретението е регистрирано на 16 април 2007 г. в Патентото ведомство на България.
С уникалната си конструкция алтернаторът е приложим за автобуси за градския транспорт с двигатели с вътрешно горене с понижени въглеродни емисии и служи за захранването на вградените в превозното средство електрически водна помпа и вентилатори. Системата на тези автобуси се нуждае от по-мощен алтернатор, обясни Атанас Христозов и допълни, че такива е нямало на пазара на САЩ.
След няколко години прекъсване животът отново среща Атанас Христозов с проф. Енчо Попов. Това се случва през пролетта на 2013 г., когато ученият започва работа в "Алмотт". За този период досега има регистрирани над десет български патента в САЩ, Канада, Великобритания, Германия, Франция и Китай. Дружеството произвежда безчеткови електрически машини за транспортни средства, за задвижвания на отделни агрегати в самоходни платформи, строителни машини и за малотонажни плавателни съдове.
През последните години под ръководството на проф. Попов екип на "Алмотт" внедри в производството част от тези патенти с помощно финансиране, осигурено и по линия на Националния иновационен фонд.
"Проф. Енчо Николов Попов беше специална личност. Той живееше за и чрез електротехниката. Можеше в 12:00 часа през нощта да ти звънне и да те пита колко беше диаметърът на генератора, който правихме за "Лукас". За него задачите и технически въпроси бяха най-важни, такива хора като него скоро няма да се раждат", разказа за БТА доц. д-р инж. Георги Георгиев.
Проф. Попов е бил рецензент на дипломната работа на доц. Георгиев в края на 60-те години и е поканен от проф. Попов да работи в Научноизследователския и проектно-конструкторския институт по електротехническа промишленост. Проф. Попов беше събрал добре подготвен и ентусиазиран млад колектив (доц. Р. Апостолов, доц. Г. Георгиев, доц. Хр. Кацаров, инж. Ю. Пенков, инж. Ив. Трендафилов, Н. Градишки и др.), които правиха много разработки: всички постоянно токови двигатели за електрокари, които тогава се развиваха и произвеждаха в България, генератори и стартери за автомобили, двигатели за подавателни и главни задвижения на металорежещи машини с цифрови програмни управления. По тези електрозадвижвания бяхме номер едно в социалистическия лагер, а и в света, спомня си доц. Георгиев. Тези задвижвания се използваха в България и се изнасяха и в Русия, Китай и др. страни. Благодарение на иновативните решения, двигателите за подавателните задвижвания си спечелиха името "неразмагнитващи се", което бе една от причините за спечелване на конкуренцията с останалите страни, каза доц. Георгиев.
От този период са над 50 изобретения и голяма част от тях са направени под ръководството на проф. Енчо Попов. Те са регистрирани в САЩ, Великобритания, Русия и др.
Проф. Енчо Попов е лауреат на Димитровска награда - единствената преди 1989 г. заслужена техническа награда, отбеляза доц. Георгиев, който е бил част от колектива, избран в честна конкуренция с десетки други.
Проф. Енчо Попов завършва специалност "Електрически машини" в Техническия университет в София. Работил е като ръководител на научна секция и заместник-директор по научната част в Института по електропромишленост.
През годините под негово ръководство са създадени оригинални разработки в областта на автомобилните алтернатори и стартери, шпинделни и високомоментни двигатели с постоянни магнити за металорежещи машини с цифрово програмно управление, електродвигатели за изчислителната техника, електрокарни двигатели. Работил е в тясно сътрудничество с Института по металознание, технологии и съоръжения "Акад. А. Балевски" - БАН, както и с Техническия университет в София. На основата на тези разработки са разгръщани крупни производства в системата на електротехническата промишленост, в които са внедрени над 30 процента от неговите изобретения. България е извеждана на първо място в света, пред САЩ, Германия и Япония, по производство на шпинделни и високомоментни двигатели.
Той има над 100 патента в областта на електротехниката, като повече от 20 са признати в САЩ, Великобритания, Канада, Франция, Германия и Русия. Създател е на над 80 различни изобретения с огромен принос в областта на електрическите машини, като с разработките си е надхвърлил световните стандарти за 3-процентна внедряемост на промишлените изобретения.
През март 2015 г. той е удостоен с голямата награда за 2014 г. на Индустриален клъстер "Електромобили" (ИКЕМ) - браншовата организация на производители на елементи, части и услуги за конверсиране или производство на електомобили. Наградата "Кубратов меч" му е присъдена за разработката и усвояването в производството на базов модел на синхронен електромотор с постоянни магнити и течно охлаждане 75 кВт, 400В, патентован в България, Европейския съюз и САЩ.
Разработка на електромотори за електромобили и електролодки, дело на проф. Енчо Попов, получава през 2020 г. патент от Патентното ведомство на Китай. Разработката е патентована и в САЩ.
През 2016 г. с Указ 216 на президента от 21 юни 2016 г. проф. Енчо Попов е удостоен с орден "Стара планина" първа степен за изключително големите му заслуги в областта на науката и развитието на електротехниката.
През последните години проф. Енчо Попов развива активна дейност и в областта на моторалтернатори за минихибридна система за електромобили, електродвигатели за електромобили и хибридни автомобили.
* * *В публикацията е използвана информация, събрана от Патентното ведомство на България и от отдел "Справочна информация" на БТА.
* * *
Материалът е направен в рамките на партньорската инициатива между БТА и националното ни патентно ведомство, която предвижда в съвместната рубрика "Създадено в България" всяка седмица да бъдат представяни както вписаните в "Златната книга на Патентното ведомство" българи, така и дейността на Патентното ведомство.