Още днес във фоайето на РБ в 14 ч ще бъде открита
националната библиотечна седмица „Развити библиотеки за развито общество“
в която освен представители на градската управа, читатели, библиотекари от Русе и областта ще вземат участие и „посланиците на библиотеката“, сред които е и екипът на вестник „Утро“. В сряда в 18 ч РБ „Л.Каравелов“ ще бъде една от точките по картата на Нощта на литературата, която се организира от Чешкия център в София. В продължение на три часа тук ще звучат стихове на двама поети - Константин Кедров от Русия и Влада Урошевич от Македония.
На 17 май отново в два следобед тук ще бъде открита
изложбата „Спомен за Никола Даков“
посветена на 115-годишнината от рождението на русенеца, известен като книжар и библиофил. Не е случайно, че именно в библиотеката отбелязват тази годишнина на човека, за когото днешните му съграждани знаят обидно малко. Никола Даков е сред най-ревностните дарители на РБ. Голяма част от богатството, което се пази в старопечатния фонд - множество редки и ценни книги, библиотеката дължи именно на възрожденската щедрост и далновидност на русчуклията. През 1977 година той дарява на отдел „Краезнание“ 257 извънредно ценни старинни издания, чиято стойност тогава възлиза на внушителната за времето си сума от 6154 лв. Книгите са издавани през периода на Възраждането, от 1806 до 1878 година, и съставят центъра, около който е изграден библиотечният фонд „Старопечатен“. Благодарение на жеста на Никола Даков русенската библиотека притежава една трета от всички регистрирани старопечатни книги в България.
Колекционерството и дарителството са главен акцент и в поредицата от събития, с които РБ „Л.Каравелов“ се включва за пореден път в
Нощта на музеите на 18 май
Това, впрочем, е и денят за издаване на безплатни читателски карти. През целия ден - от 10 до 18 ч във фоайето на втория етаж ще се прожектират филми като „Седем от чудесата на България“, „За първи път в Русе“ и други, по същото време в Детския отдел ще се четат приказки и също ще се въртят подходящи за аудиторията филмчета. В 16 ч в градинката пред библиотеката ще бъде подреден базар на книги на издателство „Атеа“, което е сред дарителите на РБ. В 18 ч във фоайето на първия етаж ще бъде показана изложбата на билети за какво ли не с названието „Пантелей Пътник с билет за Гинес“, а в 19 ч ще се открие изложбата с презентация „Музей на комикса“. Следващата изложба е от 20 ч - тя ще покаже пълната колекция от полицейски, пожарникарски, военни фуражки, кепета, каски и емблеми на доц.д-р Людмил Георгиев. Другите експозиции са „Залези в библиотеката“, „Малки книги в голямата библиотека“ /с миниатюрни печатни издания/, „История в пространството и извън времето“ /лични архивни документи от началото на 20 век на Милен Друмев/ и още една - на снимки, картички и публикации за клуб „Живодаровци“, която ще подреди Живодар Душков. От 21 ч русенци ще могат да видят невероятната лична сбирка от книги на академик Михаил Арнаудов, а час преди полунощ на 18 май ще започне работа ателие за арт терапия „Ноктюрно в До-читалнята-мажор“.
На 20 май, в самото навечерие на Деня на Кирил и Методий,
в библиотеката ще бъде отбелязана друга годишнина - 1150-ата от Великоморавската мисия на светите братя
създатели на азбуката. Тържествата се организират по идея на Чешкия център в София съвместно с Община Русе и библиотеката. Началото е в 11 ч с изложба на комикси на чешката художничка Щепанка Йислова, в 11.30 е презентацията с експозиция по темата „И ний сме дали нещо на света и на вси словени книги да четат...“. В един часа по обед Мартина Стоянова ще води работилница по рисуване върху, текстил, а в 15 ч фоайето на втория етаж ще се превърне в творческо ателие за изографисване на икони на Солунските братя. Пак там в 17 ч ще започне дебатът на тема „Необходими ли са на Европа отделните национални езици или е достатъчен един общ език?“. Своето майсторство във водене на спорове ще покаже клубът „Дебати“ в СОУЕЕ „Св.Константин-Кирил Философ“.