Омбудсманът прати второ писмо до Столичната община заради новата тарифна политика за пътуване с градския транспорт на София

Омбудсманът Диана Ковачева e изпратила писмо до председателя на столичния общински съвет (СОС) Георги Георгиев и столичния кмет Йорданка Фандъкова, в което алармира за голям брой жалби, свързани с променените условия за пътуване в градския транспорт, които влязоха в сила от 1 януари. Това съобщиха от институцията на омбудсмана.
Основните възражения на столичани в сигналите до националния обществен защитник се отнасят до вида на превозните документи, изискването за тяхната задължителна валидация като условие за редовен превозен документ, както и оскъпяването на транспортната услуга чрез отпадане на някои икономически изгодни превозни документи.
„Основно недоволство сред хората буди отпадането на някои тарифни продукти – най-вече месечната карта за пътуване с метро, месечната карта за пътуване с една линия на надземния транспорт. Гражданите се оплакват, че пътуват до работа или до друга своя ежедневна дестинация единствено по една линия на градския транспорт или с метро и след промените са принудени да си закупят месечна карта за всички линии, което не отговаря на действителните им нужди“, сочи омбудсманът.
Диана Ковачева подчертава, че и пътниците, които преди използваха талоните за 10 пътувания, също негодуват, защото пътуват инцидентно с градски транспорт и сега са принудени да си купуват превозен документ, който обаче не отговаря на транспортната им потребност и бюджета.  
Ковачева посочва като друг голям проблем задължителната валидация на превозните документи. От Центъра за градска мобилност съобщиха, че за неспазването й е ще бъде налагана глоба, която според Ковачева притеснява и затруднява особено много възрастните хора.
„В тази връзка смятам, че следва да бъде потърсено решение и на този проблем. Намирам за несправедливо да бъде глобяван пътник, който има редовен документ за пътуване, само заради това, че не го е валидирал“, подчертава общественият защитник.
Жалби са постъпили в институцията и срещу липсата на достатъчна и своевременна информация по отношение на действащите превозни документи и начина на тяхното валидиране, недостатъчния брой пунктове за закупуване на превозни документи, което допълнително затруднява хората и се явява като санкция за тези, които не са успели да си купят билет по електронен път. В тази връзка Ковачева предлага да бъде обсъдена възможността за увеличаване броя на пунктовете за продажба на превозни документи.
Това е второто писмо, което обмудсманът Диана Ковачева изпраща до председателя на СОС Георги Георгиев. През юли м.г. тя го предупреди, че с готвените промени не се постига задоволяване на транспортните потребности на пътниците, което бе изведено като водеща цел на Проекта на наредба за изменение и допълнение на Наредбата за реда и условията за пътуване с обществения градски транспорт на територията на Столична община. 
„По повод постъпилите в институцията сигнали намирам за нужно повторно да изразя становището си, че новата тарифна политика не бива да става чрез лишаване на пътниците от избор относно вида на превозните документи, които имат право да използват. В този смисъл смятам, че следва да се преразгледа новата тарифна политика като се запазят превозните документи, даващи възможност за пътуване според нуждите на ползващите градски транспорт“, категорична е Ковачева.
Миналата седмица стана ясно, че гражданите срещат затруднения с използването на новите превозни документи за пътуване в рамките на 30 или 60 минути. Наред с това се появиха сигнали и за други проблеми с превозните документи в градския транспорт в София, като като най-наболял се оказа този с отпадането на картата за една линия. Бе организирана петиция под формата на жалба до столичния омбудсман, с която граждани настояват въпросния превозен документ отново да бъде пуснат в употреба.